понедељак, 20. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Јемену славље због одласка Салеха, следи пренос власти
Хроника

У Јемену славље због одласка Салеха, следи пренос власти

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јун 2011.

Демонстранти су, игром, песмом и ритуалним клањем стоке на централном тргу у главном граду Јемена Сани, данас прославили одлазак дугогодишњег председника Алија Абдулаха Салеха, који је на операцији у Саудијској Арабији будући да је рањен у нападу на његову палату пре два дана.

Један извор у болници у Саудијској Арабији рекао је Ројтерсу да Салеха оперишу како би му извадили шрапнел из грудног коша.

Салех, кога је на аеродрому у Ријаду синоћ дочекао високи саудијски званичник, изашао је из авиона на ногама, али с видљивим повредама врата, главе и лица.

Британска агенција оцењује да би напуштањем земље у таквој ситуацији, чак и због лечења, могло да отежа Салеху, који је председник већ скоро 33 године, да се одржи на власти и да буде схваћено као први корак ка предаји власти.

Један саудијски званичник, на којег се позива Франс прес, изјавио је да Салех није поднео оставку.

За сада у Јемену нема званичног саопштења да ли је неко преузео функцију вршиоца дужности председника, али је по уставу те блискоисточне земље предвиђено да то буде потпредседник, у периоду до 60 дана, у случајевима када је шеф државе одсутан.

Потпредседник Абед Рабо Мансур Хади састао се данас с амбасадором САД у Јемену Џералдом Мајклом Фејерстајном, што би, како оцењује АП, могао бити знак да је већ извршен пренос власти.

Хади је генерал војске, са југа земље, и на месту потпредседника је од 1994. године, а такође је генерални секретар владајуће партије Општи народни конгрес. Досад се, међутим, није истицао у политици.

Према споразуму о преносу власти, постигнутом уз посредовање земаља Залива, који је Салех до сада одбијао да потпише, предвиђено је да јеменски лидер преда власт Хадију у року од 30 дана а заузврат добије имунитет од кривичног гоњења.

Једанаесторо људи погинуло је у нападу у петак у коме је рањен Салех, који је изложен све већем притиску да напусти власт.

У нападу, поред Салеха, против чијег режима грађани протестују већ четири месеца, рањени су и премијер, који има опекотине на лицу, заменик премијера, председник парламента, заменик председника владе задужен за унутрашње послове и шеф саветодавног одбора и сви они су пребачени на лечење у Саудијску Арабију, пренели су лекари и државна агенција Саба.

Салехов режим оптужио је за напад на његову палату моћног племенског вођу шеика Садика ал Ахмара, чији се борци супротстављају владиним снагама у Сани откако је у уторак прекинуто примирје.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер