петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Италији генерални штрајк против мера штедње
Хроника

У Италији генерални штрајк против мера штедње

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. јун 2010.

РИМ – Италијани су прошетали улицама италијанских градова, у оквиру генералног штрајка против владиних мера штедње којима су, како тврде, погођени радници, а поштеђени богати.

Највећи синдикат у Италији ЦГИЛ организовао је штрајк, у настојању да примора владу премијера Силвија Берлусконија да измени пакет смањења потрошње, за који премијер тврди да је од кључне важности за очување евра.

На веб сајту синдиката објављено је да је у штрајку у већим и мањим градовима широм земље учествовало више од милион људи.

Према проценама синдиката, у Болоњи, која је центар области са снажним радничким покретом, штрајковало је око 100.000 људи, улицама Рима прошетало је 40.000 штрајкача, а у Милану је, како тврди ЦГИЛ, протестовало 80.000 људи, међутим полиција процењује да је та цифра износила 35.000.

Многи штрајкачи носили су транспаренте са порукама против произвођача аутомобила „Фијата”, који се свађа са синдикатима око планова о повећању продуктивности у „Фијатовој” фабрици на југу Италије, навео је Ројтерс.

„Ми кажемо не овом буџету. Он је погрешан, неправедан, њиме се спречава раст, не подстиче производња, он не погађа богате, а кажњава раднике”, поручио је председник синдиката ЦГИЛ Фулвио Мамони штрајкачима окупљеним у Напуљу којих је, како се процењује, било неколико десетина хиљада.

Берлусконијева влада је месецима говорила да је Италија имуна на грчку дужничку кризу, а онда је у мају усвојила план штедње који обухвата смањење буџета за општине и замрзавање плата у државном сектору.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер