петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Хрватској откривен највећи светски сервис за DDoS нападе, ухапшен власник сервиса, у Србији ухапшене две особе за које се сумња да су биле администратори
Хроника

У Хрватској откривен највећи светски сервис за DDoS нападе, ухапшен власник сервиса, у Србији ухапшене две особе за које се сумња да су биле администратори

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. април 2018.

 Хрватски полицајци за борбу против сајбер криминала, открили су и ухапсили власника највећег светског илегалног интернет сервиса за DDoS кибернетичке нападе Webstresser, саопштено је из МУП-а Хрватске. У Србији ухапшене две особе за које се сумња да су биле администратори Wебстрессера.

Webstresser.орг највећи је светски интернет сервис на којем су корисници могли унајмити услугу DDoS  (Distributed Denial of Service) кибернетичких напада на власнике интернет страница у целом свету. С више од 136.000 регистрованих корисника и четири милиона кибернетичких напада остварених до априла 2018. Webstresser је представљао највећу претњу за кључне онлајн услуге које нуде банке, пословни сектор и државне институције широм света.

Webstresserom је управљао деветнаестогодишњи хрватски држављанин који је ухапшен 24. априла и против њега је поднета кривична пријава због основане сумње да је починио тешко кривично дело против рачунарских система, програма и података, за које је запрећена казна затвора од једне до осам година.

Криминалистичко истраживање спровели су полицијски службеници новоосноване Службе кибернетичке безбедности Управе криминалистичке полиције.

Координисана акција, учествовала и српска полиција

Осим хрватских полицајаца, у оперативној акцији су, уз подршку Еуропола, учествовале и националне полицијске службе Србије, Холандије, Велике Британије, Канаде, Шпаније, Италије и Хонг Конга које су ухапсиле помагаче и кориснике услуга DDoS  напада, тако да је међународна полицијска сарадња била кључна за изврсне резултате оперативне акције која је спроведена под кодним именом Мануфактура.

Како је саопштено из МУП-а Србије у оквиру дводневне акције, која је започета у Србији, ухапшени су М.Ј. (19) из Прокупља и Д.В. (21) из Руме, због постојања основа сумње да су били администратори Webstressera.

Током спровођења DDoS  напада, које је омогућавао Webstresser, нападач даљински управља повезаним уређајима спојенима на Интернет и усмерава велику количину интернет саобраћаја према одређеној веб страници или интернет платформи, што за последицу има успоравање рада веб странице жртве или њену потпуну недоступност, тако да корисници интернет сервиса нису у могућности да приступе различитим онлајн услугама.

Некада је требало да су починитељи који су извршавали DDoS  нападе, добро упућени у начине функционисања интернет технологије, али с појавом илегалних сервиса попут Webstressera, то више није случај. Сваки корисник Webstresserа могао је да плати накнаду путем онлајн платформи за плаћање или у криптовалутама попут Биткоина, те му је за износ већ од 15 евра на располагање стављена инфраструктура која омогућава DDoS  нападе на веб странице по избору корисника.

У току је поступак онемогућавања приступа Webstresseru чиме ће се спречити сајбер напади у будућности, саопштено је из МУП-а Хрватске.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер