четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У хрватским школама ромска деца издвојена у посебна одељења
Хроника

У хрватским школама ромска деца издвојена у посебна одељења

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. март 2010.

Европски суд за људска права пресудио да Хрватска, због дискриминације над ромском децом, која су у основним школама издвајана у посебна ромска одељења, оштећенима мора да исплати по 4.500 евра накнаде и 10.000 евра за трошкове.

Хрватска је вршила дискриминацију ромске деце тиме што их је, у основним школама, издвајала у искључиво ромска одељења. Tиме je прекршила Европску конвенцију о људским правима, наводи се у пресуди Европског суда за људска права.

Суд у Стразбуру је наложио Загребу да сваком од подносилаца тужбе исплати по 4.500 евра, као и 10.000 евра за трошкове. Од 17 судија, њих девет је пресудило да је Хрватска вршила дискримнацију ромске деце, објављено је на сајту Европског суда за људска права.

Тужбу је поднело 15 бивших ученика ромске националности, држављана Хрватске, који су рођени између 1988. и 1994. године. Они су навели да је подела у школи била заснована на националној основи, што је нарушило њихово право на образовање.

Загреб, међутим, тврди да је сврха тих одељења била да помогну ромској деци да досегну ниво остале деце њиховог узраста.

Једна од организација које су покренуле поступак пред Европским судом за људска права је Европски центар за права Рома. Портпарол тог центра Џавит Бериша изјавио је за Би-Би-Си да је задовољан пресудом, али да су Роми и даље суочени са дискриминацијом и то целог живота.

"То се дешава и ми имамо тај проблем са којим се Роми суочавају, не само у Хрватској, већ и у другим земљама. Владе морају да преузму одговорност и да нам обезбеде једнакост са другим грађанима и интеграцију у друштво којем припадамо", рекао је Бериша.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер