Početna strana > Hronika > Nova runda razgovora Beograda i Prištine u Briselu: Usvojena Deklaracija o nestalima. Aleksandar Vučić: Priština ne želi ZSO, došli smo do zida
Hronika

Nova runda razgovora Beograda i Prištine u Briselu: Usvojena Deklaracija o nestalima. Aleksandar Vučić: Priština ne želi ZSO, došli smo do zida

PDF Štampa El. pošta
utorak, 02. maj 2023.

Dijalog Beograda i Prištine na visokom nivou počela je u Briselu razgovorima u kojima učestvuju predsednik Aleksandar Vučić i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, kao i predstavnici Evropske unije.

Vučić: Jasno da Priština neće da ispuni obavezu o ZSO - došli smo do zida, nadam se da će se razgovori nastaviti

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je posle sastanka u Briselu da je jasno da Priština ne želi da ispuni obavezu o ZSO. Došli smo do zida, istakao je Vučić.Vučić je rekao da se nada da će razgovori biti nastavljaeni da ćemo u budućnosti doći do nekih dogovora jer smo došli do zida. U Briselu je usvojena Deklaracija o nestalim osobama, uz izjavu koju je priložio predsednik Vučić kojom se štiti država Srbija.

Aleksandar Vučić je izjavio posle sastanka na visokom nivou u okviru dijaloga Beograda i Prištine da su imali "nelake sastanke".

Izjava predsednika Vučića

“Rekao bih da sam veoma zabrinut, jer po ključnom pitanju, pitanju formiranja ZSO, jasno je da Priština ne želi da ispuni obavezu. Meni je jasno, došli smo do zida", naveo je Vučić.

To je bilo jasno, prema njegovoj oceni, od trenutka kada je predstavljan Nacrt statuta ZSO. "Kada su pokušavali da unize dve žene koje su to čitale, do njihove reakcije posle toga, koja je bila da je to za njih neprihvatljivo, iako se u svim članovima Nacrta jasno poziva na prethodno dogovorene članove", rekao je Vučić.

Napomenuo je da nema nijedne tačke u kojoj se spominje nešto što već nije potpisano.

Kada je reč o situaciji posle, kako je rekao, sramnih izbora na severu KiM, EU je izašla sa svojim predlogom.

“Ja sam prihvatio, Priština je odbila. Mislim da je veoma važno da prevaziđemo tu situaciju“, istakao je Vučić.

“Nadam se da će u narednoj rundi biti reakcija nekih drugih koji bi mogli da utiču na promenu takvih stavova, nisam optimista, ali mogu da obećam da ćemo dati sve da sačuvamo mir i stabilnost“, poručio je predsednik.

Vučić je rekao da se nada da će razgovori biti nastavljeni i da će se u budućnosti doći do nekih dogovora, a danas smo došli do zida.

"Ili će se prihvatiti ono što je dogovoreno 2013. i 2015. ili je kraj svega. Ne želim da govorim u ime EU, razumeli su u EU dovoljno. Nije moje da govorim u ime Borelja i Lajčaka. Upozoravao sam da će ovo da se dogodi od početka“, kaže Vučić.

Napomenuo je da pre nego što pređemo u budućnost treba ispuniti ono što je dogovoreno u prošloti.

"Ja se nikad ne radujem kad nema dogovora, dogovor je lepa reč. Pošto niko od nas četvoro nije video mogućnost za dogovor onda smo se razišli“, kaže predsednik.

Sastanak završen, očekuje se Vučićevo obraćanje

Sastanak u Briselu je završen, javlja dopisnik RTS-a.

Očekuje se obraćanje novinarima predsednika Vučića, kao i izjave drugih učesnika.

Vučić u izjavi priloženoj uz Deklaraciju: Termin "prinudno nestali" naglašava okolnosti pod kojima je neko nestao

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u priloženoj potpisanoj izjavi uz Deklaraciju o nestalim licima koja je večeras usvojena u Briselu naveo da termin "prinudno nestali", koji se inače koristi u Deklaraciji, nije striktno pravni termin, već da naglašava okolnosti pod kojima je neko lice nestalo, bez obzira na različite pravne kvalifikacije prema međunarodnim i nacionalnim zakonima.

"Ovo pojašnjenje je dato kako bi se izbegli bilo kakvi nesporazumi ili tumačenje termina 'prinudnog nestanaka' kao 'prisilnog nestanaka' koji ima jasno pravno značenje definisano Međunarodnom konvencijom za zaštitu svih lica od prisilnog nestanka (2006)", navodi se u izjavi koju je potpisao Vučić.

Dodao je da osoba može "prinudno nestati" kao posledica dela koje je počinio pojedinac, vojska, paravojna, politička ili druga grupa ili organizacija povezana sa sukobom.

Direktor kancelarije za KiM Petar Petković rekao je večeras u obraćanju medijima u Briselu da je uz Deklaraciju o nestalim osobama priloženo i pismo koje je potpisao Vučić i kojim je zaštićena država Srbija.

Petković: Uz Deklaraciju priloženo i pismo kojim je zaštićena država Srbija

Direktor kancelarije za KiM Petar Petković objasnio je da je uz Deklaraciju o nestalim osobama priloženo i pismo koje je potpisao Vučić i kojim je zaštićena država Srbija.

"Usvojen je tekst Deklaracije o nestalim osobama, koji je usaglašen prethodno na tehničkom nivou. Ono što je važno to je da pre usvajanja teksta Deklaracije priložena je i izjava koju je potpisao predsednik Aleksandar Vučić, gde su razjašerne važne stvari u vezi sa terminom koji se pominje u Deklaraciji o nestalim osobama", rekao je Petković.

Prema njegovim rečima, ova izjava potvrđuje da smo zaštitili interese države Srbije kada je reč o ovom pitanju.

"Više od dve godine država Srbija insistira na usvajanju ove deklaracije. Sve vreme Priština vrši opstrukciju i ne želi da se dogovorimo jer insistira na terminu "end fors disapirijens" koji je pravni konstrukt, odnosno termin koji je definisan u tački 2. Međunarodne konvencije o prilnom nestanku, a namerno su insistirali na ovom terminu da bi se mogla da se poziva na to i da traži odgovornost Beograda kada je reč o prisilnom nestanku. Mi nismo pristali na taj termin. To je u ovoj izjavi jasno podvučeno. Već smo se saglasili i dogovorili i što je ušlo u tekst deklaracije je termin "nestali pod prinudnom". To nije pravni konstrukt i ne uključuje bilo kakvu odgovornost države Srbije u pravnom smislu, već ukazuje samo na okolnosti pod kojima je određena osoba odnosno lice nestalo", naveo je Petković.

Brisel, neprijatne scene tokom predstavljanja nacrta statuta

Članica Upravljačkog tima za Zajednicu srpskih opština Danijela Vujičić rekla je da prištinska strana nije htela da sasluša predstavljanje nacrta statuta Zajednice srpskih opština.

Koordinatorka Upravljačkog tima za ZSO Danijela Vujičić rekla je novinarima u Briselu da je tokom predstavljanja Nacrta ZSO doživela neprijatnosti.

„Članovi prištinske delegacije, Kurti i Bisljimi stalno su dobacivali, nisu nam dali da govorimo, bili su podrugljivi i bezobrazni, obraćali su nam se sa nipodaštavanjem i predsednik je na to burno reagovao“, ispričala je Vujičićeva.

Vujičićeva je rekla da su predstavnici Uravljačkog tima dobili 30 minuta da predstave Nacrt statuta ZSO.

"Prvo što je predsednik rekao kada smo ušle u prostoriju, koleginica Belović i ja, predsednik je rekao: Gde ste moje Srpkinje sa srpskog Kosova i Metohije; tu je nastao totalni haos, zašto se koristi Kosovo i Metohija, to nije deo Srbije. Već dve nedelje unazad oni vrše veliki pritisak na Upravljački tim“, naglasila je Vujučićeva.

Pozive za sastanak sa članovima Upravljačkog tima prištinski ministar za lokalnu samoupravu upućivao je preko Fejsbuk naloga što, kako je ocenila, pokazuje koliliko su ozbiljni kada je o pitanju ZSO reč.

Vujičićeva je napomenula da je u izradu Nacrta uložen veliki trud i da je bio spreman još 2018. godina.

Okvir koga su članov Upravljačkog se držali prilikom izrade Nacrta statuta ZSO bila su četiri sporazuma postignuta u dijalogu – dva iz 2013. i dva iz 2015. godine.

Sledeći korak bi, kako je objasnila Vujičićeva, trebalo da bude pripena Plana implmentacije.

Tekst Deklaracije o nestalim osobama

Tekst Deklaracije o nestalim osobama koja je usvojena u Briselu

Deklaracija o nestalim osobama usvojena je na sastanku predsednika Aleksandra Vučića i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija u Briselu. Tekst Deklaracije prenosimo u celosti.

Naglašavajući važnost rešavanja sudbine preostalih nestalih osoba, kako bi se okončala patnja njihovih najmilijih i podstaklo trajno pomirenje i mir,

imajući u vidu da ova Deklaracija sledi shvatanje Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) o nestalim licima, koje uključuje lica koja su nasilno nestala,

podsećajući da će sve kategorije nestalih lica biti tretirane sa jednakim prioritetom,

uvažavajući važan posao koji je obavila Radna grupa za nestala lica, kojom predsedava MKCK,

podstičući saradnju sa drugim relevantnim akterima u oblasti nestalih lica, posebno Međunarodnom komisijom za nestala lica (ICMP),

prepoznajući pitanje nestalih osoba kao humanitarno,

konstatujući hitnu potrebu za dodatnim naporima da se ublaži patnja porodica,

Obavezujemo se:

- Da osiguramo punu implementaciju odgovarajućih obaveza u oblasti nestalih lica,

- da blisko sarađujemo na identifikaciji grobnih mesta i praćenju iskopavanja,

- da obezbedimo potpun pristup pouzdanim i tačnim informacijama koje pomažu da se lociraju i identifikuju preostale nestale osobe u vremenskom periodu od 1. januara 1998. do 31. decembra 2000. godine. Ovo uključuje sve materijale, beleške, naređenja, dokumenta, video-zapise, audio-snimke i sve druge dokumente, uključujući i one sa statusom poverljivosti, koje poseduju institucija obe strane, relevantne za ovaj kontekst,

- da stavimo na raspolaganje svu domaću i međunarodnu dokumentaciju od značaja za utvrđivanje sudbine preostalih nestalih lica,

- da koristimo satelitske podatke, LIDAR i drugu naprednu tehnologiju u otkrivanju masovnih grobnica,

- da omogućimo i podstičemo aktivno angažovanje porodica nestalih lica u procesu identifikovanja njihovih sudbina,

- da adekvatno osiguramo prava i odgovorimo na potrebe porodica nestalih lica,

- da osnujemo i radimo zajedno kroz Zajedničku komisiju kojom predsedava Evropska unija i koju nadzire MKCK sa ciljem da podržimo napore za rešavanje sudbine preostalih nestalih osoba,

- da pratimo i podržimo rad i napredak koji je ostvarila Radna grupa za nestala lica preko Zajedničke komisije. U tom kontekstu, strane će razmotriti i ažurirati Projektni zadatak i Opšti okvir Radne grupe.

Operativni detalji biće dogovoreni na sledećem sastanku u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa uz posredovanje EU

* Originalni tekst Deklaracije o nestalim osobama možete pogledati na sajtu Evropske službe za spoljne poslove: https://www.eeas.europa.eu/eeas/declaration-president-aleksandar-vučić-and-prime-minister-albin-kurti-missing-persons_en

Borelj: EU očekuje opipljiv napredak

Na današnjem sastanku u Briselu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, usvojena je Deklaracija o nestalim osobama, što je pozdravila Evropska unija.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj saopštio je da Evropska unija očekuje da će obe strane postići opipljiv napredak u okončanju nerešenih slučajeva nestalih lica i ispunjavanju svojih obaveza prema porodicama.

U saopštenju se navodi da će Zajednički komitet za praćenje, kojim predsedava EU, nadgledati primenu Sporazuma o putu normalizacije i njegovog Aneksa o primeni, i redovno razmatrati postignuti napredak.

Kako se dodaje, Vučić i Kurti su potvrdili važnost rešavanja sudbine preostalih nestalih lica, kako bi se završila patnja njihovih najmilijih i podstaklo trajno pomirenje i mir.

"Obe strane su prepoznale pitanje nestalih osoba kao humanitarno i istakle hitnu potrebu za dodatnim zajedničkim naporima na ublažavanju situacije pogođenih porodica i šire zajednice", dodaje se u saopštenju.

Ističe se da su strane odale priznanje Radnoj grupi za nestala lica, kojom predsedava Međunarodni komitet Crvenog krsta, za važan posao koji je obavila.

Navodi se da su se Beograd i Priština takođe obavezali da će se o operativnim detaljima dogovoriti na sledećem sastanku o normalizaciji odnosa na nivou glavnih pregovarača, uz posredstvo EU.

"Od 6.065 slučajeva nestalih u periodu od 1. januara 1998. do 31. decembra 2000. godine, 1.621 je ostao nerešen. Više od dvadeset godina kasnije, njihove porodice nastavljaju da žive u tuzi i ne znaju gde se nalaze njihovi najmiliji. Porodice imaju pravo da znaju sudbinu svojih rođaka kao i društvo u celini", poručuje se u saopštenju visokog predstavnika EU.

U saopštenju se ističe da pitanje nestalih nije samo humanitarna obaveza, već ključni faktor za postizanje pomirenja i poverenja među ljudima. Dodaje se da što pre treba okončati proces identifikacije mesta sahranjivanja.

"Sećanja blede, a pojedince, mesta i događaje je teže istražiti", zaključuje se u saopštenju Borelja.

Usvojena Deklaracija o nestalima

Delegacije Beograda i Prištine usvojile su u Briselu Deklaraciju o nestalima, javlja dopisnik RTS-a Dušan Gajić. 

Nastavljaju se razgovori o Zajednici srpskih opština.

Počela razgovori Beograda i Prištine

U Briselu je počela nova runda dijaloga Beograda i Prištine uz posredstvo EU. Sastanak je počeo malo posle 18 sati, a na njemu bi predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti trebalo da razgovaraju o statutu ZSO i Deklaraciji o nestalim licima.

Sastanak se odvija u prisustvu visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borelja i specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka.

Vučića dočekao Borelj

Predsednika Aleksandra Vučića dočekao je Borelj u Briselu.

"Uoči početka još jednog teškog sastanka u Briselu. Interesi Srbije i srpskog naroda na KiM su uvek i zauvek iznad svega", napisao je Vučić uz fotografiju sa Boreljom koju je objavio na Instagramu.

Delegacija Beograda stigla u zgradu EU u Briselu

Delegacija Beograda predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem stigla je u zgradu EU u Briselu, gde bi trebalo da počne nova runda dijaloga na visokom nivou.

Malo ranije u zgradu je stigla i delegacija Prištine na čelu sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem, kao i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar.

Na sastanku, koji je sazvao Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj, trebalo bi da se razgovara o statutu ZSO i Deklaraciji o nestalim licima.

Sastanku će prisustvovati i specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.

Kurti je prethodno u Briselu razgovarao sa specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner