Početna strana > Hronika > U Banjaluci završeno obeležavanje Dana Republike Srpske; Milorad Dodik - Sve ima alternativu osim Republike Srpske
Hronika

U Banjaluci završeno obeležavanje Dana Republike Srpske; Milorad Dodik - Sve ima alternativu osim Republike Srpske

PDF Štampa El. pošta
subota, 09. januar 2016.

Republika Srpska obeležava 9. januar, Dan Republike i krsnu slavu svetog arhiđakona Stefana. Svečanosti će prisustvovati srpski premijer Aleksandar Vučić i članovi Vlade Srbije koji su doputovali u Banjaluku. Njih je primio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Svečanost je počela liturgijom u Hramu Hrista Spasitelja, koju je služio Njegova svetost patrijarh srpski Irinej.

Prijemom u vladi završeno obeležavanje Dana Republike Srpske

BANjALUKA - Svečano obeležavanje Dana Republike Srpske danas je završeno prijemom u vladi u Banjaluci, sa kojeg je predsednik RS Milorad Dodik poručio da je Srpska dobro mesto za svakog građanina koji u njoj živi i prihvata institucije vlasti.

Dodik je, čestitajući građanima praznik, rekao da se sprski narod nikad nije borio za svoju slobodu da bi je imao samo za sebe, nego i za sve ljude koji žive na ovim prostorima.

"Srpski narod je tu slobodu uvek hteo da deli sa drugima", rekao je Dodik. 

On je poručio da je Srpska dobro mesto za sve građane koji u njoj žive i koji prihvataju institucije vlasti.

"Želimo da pokažemo da za svakog čoveka, bez obzira odakle dolazi, Republika Srpska dobro mesto i da će doživeti gostoprimstvo", rekao je Dodik.

On je građanima čestitao praznik i poželeo mir i blagostanje.

"Neka živi Republika Srpska, neka živi Srbija i srpski narod, svi ljudi dobre volje, neka zavlada mir i da svima bude dobro", rekao je Dodik. Patrijarh srpski Irinej poručio je na prijemu da je velika čast i radost učestvovati u proslavi Dana Srpske, koja je, kako kaže, rođena iz duše i srca srpskog naroda sa željom da očuva svoj identitet, duhovnost, istoriju i kulturu.

On je rekao da veruje da svi Srbi, ne samo u Srbiji i Srpskoj, već i širom sveta žele da srpski narod opstane i da sačuva svoju kulturu, jezik, običaje i istoriju.

Patrijarh je rekao da srpski narod voli slobodu, da kroz istoriju nikoga nije porobljavao, nego je činio drugima ono što je želeo sebi i da je kao takav proživeo mnogo vremena.

"Nadamo se da će tako živeti ne samo danas nego i sutra", rekao je patrijarh i poželeo Srpskoj i njenim građanima da u miru, slozi i ljubavi mnogo godina proslavljaju svoj dan.

Prijemu u Administrativnom centru vlade prisustvovao je i premijer Srbije Aleksandar Vučić, ministri u srpskoj vladi i brojne zvanice.

Prethodno je održana Svečana akademija "Zavjet slobodi" na kojoj je premijer Srbije poručio da RS ne može biti ukinuta dekretom, jer tako nije ni nastala, kao i da ljubav Srbije prema Srpskoj ne znači mržnju prema Bosni i Hercegovini.

Predsednik Srpske Milorad Dodik poručio je, povodom Dana RS, da Srpsku niko neće demontirati, da Banjaluka ne pristaje na promenu Dejtona i Ustava BiH.

On je naveo i da put ka EU nije jedini kojom Srpska treba da ide.

Dodik je, povodom osporavanja prava Srpske na obeležavanje Dana RS 9. januara rekao da RS nije ni osnovana sudskim sporom.

"Neka ne pokušavaju da demontiraju RS u sudskom postupku. U miru smo proglasili RS, nažalost krvlju branili u ratu, u kojem smo imali mnogo žrtava, a branićemo je svim raspoloživim sredstvima", istakao je predsednik RS na Svečanoj akademiji u Banjaluci.

On je naglasio da je misija državnih funkcionera RS da štite prava svojih građana, a jedno je i pravo da da imaju Srpsku.

Dodik je ukazao da su poslanici 9. januara 1992. iskoristili svoje neotuđivo pravo da proglase RS, da Srbi u BiH imaju pravo da jačaju autonomiju RS, pravo na samoopredeljenje, koje je, kako je podvukao, zagarantovano najvišim dokumentima UN.

„Nasa politika nije politika negacije, mržnje, niti negacije BiH, niti mržnja prema BiH, ali ono što prihvatamo je ustavna BiH predviđena Dejtonom, nikakva premeštena, koju neko projektuje i želi“, naglasio je on.

Prema njegovim rečima, BiH je, kako je predvideo Dejtonski sporazum, jedina moguća mera zajedničkog života na ovim prostorima.

Priča o dejtonskom ustavu kao prelazno rešenje, kao i nefunkcionalnosti BiH ima za cilj da se premesti odlučivanje u Sarajevo.

„Nismo spremni da menjamo Ustav BiH i ne želimo da damo tome legitimitet, već treba sprovesti Ustav kako je napisan.

RS, prema Dodiku, i dalje ostaje privržena ideji evropskih integracija, ali neće žrtvovati svoja ovlašćenja ni za šta, pa ni za „primaljivi pokretni cilj“ što je EU.

"Ukoliko naše evropsko putovanje bude uvažavalo realno stanje ustava BiH, RS će uvek biti zahvalna i neće biti prepreka na putu BiH ka EU“, kazao je Dodik i istakao da će građani odlučivati o svim integracijama, pa i članstvu u NATO.

Narod, kako je podvukao Dodik, zna da li hoće tamo gde Srbije nema, da li hoće granice na Drini.

On je rekao da ne misli da je put ka EU jedini kojim Srpska treba da ide, dodajući da se svet menja i da se otvaraju nove mogućnosti saradnje, uključujući saradnju s Kinom i Rusijom.

Beograd je, istakao je, bio i ostao svetionik svim Srbima ma gde živeli, pa tako i Srbima u RS.

„Ne postoje specijalnije veze od onih koje imamo sa Srbijom. One su pravno uređene i u okviru Ustava BiH i Dejtonskog sporazima. RS slavi i voli Srbiju, posebno uvažava njenog predsednika, premijera, predsednicu Skupštine“, kazao je on zahvalivši se predstavnicima Srbije na učešću u proslavi Dana RS.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić doputovao je danas u Banjaluku na obeležavanje 9. januara, Dana Republike Srpske i krsne slave Svetog arhiđakona Stefana, a prvo će razgovarati sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Vučić je u Banjaluku doputovao u pratnji ministara Vlade Srbije. 

Njega je na aerodromu u tom gradu dočekala premijerka Srpske Željka Cvijanović. 

Grad nadleću helikopeteri, a u centru su raspoređene jake mere bezbednosti. 

Posle sastanka sa Dodikom predviđena je Svečana akademija u Sportskoj dvorani "Borik", kao i svečani prijem u Administrativnom centru Vlade RS. 

Obraćajući se vernicima, patrijarh Irinej rekao je da je RS "utemeljena na istini i pravdi božijoj", da je ona "bogom blagoslovljena i osvećena, što joj garantuje opstanak".

"Mnogo škrguću na RS, ali uzalud, jer je ona utemeljena na istini i pravdi, na kostima i krvi svetih mučenika", kazao je patrijarh Irinej.

Temelji RS treba da izdrže sva iskušenja, dodao je on, izražavajući nadu da će Republika Srpska napredovati.

On je pozvao srpske političke predstavnike na jedinstvo.

"Oni koji vas vode, vode vas dobrim putem i zato ih podržite", naglasio je Irinej.

Povodom obilježavanja Dana i krsne slave Republike Srpske, danas će biti održani i svečana akademija, te svečani prijem u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske.

BANjALUKA - Centralna proslava Dana Republike Srpske (RS) i svečana akademija pod nazivom "Zavet slobodi" biće održani danas u sportskoj hali "Borik" u Banjaluci.

Najavljeno je da će svečanoj akademiji prisustvovati 1.200 zvanica, među kojima premijer Srbije Aleksandar Vučić i ministri iz Vlade Srbije, kao i srpski patrijarh Irinej.

Predsednik RS Milorad Dodik održaće u Administrativnom centru Vlade RS tradicionalne prijeme za predstavnike zakonodavnih, izvršnih i pravosudnih organa i institucija RS, predstavnike RS u zajedničkim institucijama BiH, velikodostojnike verskih zajednica, kulturne i naučne radnike, privrednike, predstavnike boračkih organizacija, sportiste, studente, nagrađene učenike i medije.

U sklopu obeležavanja Dana i krsne slave RS predviđeno je polaganje venaca poginulim pripadnicima Vojske RS na groblju "Sveti Pantelija" u Banjaluci, na Trgu palih boraca NOR-a, na Spomen-kosturnici i grobnici 12 banjalučkih beba na Gradskom groblju.

Vlasti RS ove godine su odlučile da obeležavanju Dana Republike daju veći značaj u odnosu na prethodne godine, kako bi poslali poruku da ne priznaju odluku Ustavnog suda BiH koji je 9. januar proglasio neustavnim kao Dan republike i krsnu slavu RS.

Entitetska vlast je naložila isticanje zastava RS u svim gradovima i opštinama, kao i institucijama, a nalog da istaknu zastave na zgradama dobili su i predstavnici zajednica etažnih vlasnika u Banjaluci.

Širom RS postavljeni su bilbordi na kojima je ispisano "Srećan ti dan RS", "Slavimo Republiku".

Mladi SNSD-a su prethodnih dana organizovali kampanju deljenja razglednica, na kojima se traži odlazak visokog predstavnika i stranih sudija iz BiH.

Bura u vezi sa proslavom Dana RS krenula je 26. novembra prošle godine kada je Ustavni sud BiH, na osnovu apelacije bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, proglasio neustavnim 9. januar, kao dan kada se proslavlja Dan RS.

U odluci suda navedeno je da je obeležavanje Dana republike na taj dan diskriminatorsko za građane RS koji nisu Srbi, s obzirom da se 9. januara obeležava i krsna slava RS, Sveti Stefan.

Srpski poslanici u parlamentu BiH su 9. januara 1992. godine u Sarajevu održali Skupštinu srpskog naroda u BiH i proglasili Srpsku Republiku BiH, koja je kasnije preimenovana u Republiku Srpsku.

Lideri vodećih političkih partija, kako oni iz vladajuće koalicije, tako i iz opozicije, 29. novembra odbacili su odluku Ustavnog suda BiH i najavili referendum o tom pitanju.

Predstavnici RS tvrde da je obeležavanje Dana republike sekularnog karaktera, jer se u Zakonu o praznicima nigde ne pominje proslava krsne slave, Svetog Stefana.

Bošnjački političari i dalje se protive proslavi Dana republike i niko od njih neće doći u Banjaluku, optužujući politički vrh RS da ne poštuje odluke Ustavnog suda RS.

Ta odluka još nije stupila na snagu, tako da vlasti RS obeležavanjem Dana republike ne krše tu odluku.

Takođe, bošnjački političari kritikovali su dolazak premijera Srbije Aleksandra Vučića na proslavu u Banjaluku, smatrajući da tim činom on radi na destabilizaciji BiH.

(Beta-Srna-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner