уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Твитер укинуо више од 200.000 налога за које верује да их „подржава кинеска влада и потичу из Кине у покушају да саботирају протесте у Хонгконгу“
Хроника

Твитер укинуо више од 200.000 налога за које верује да их „подржава кинеска влада и потичу из Кине у покушају да саботирају протесте у Хонгконгу“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. август 2019.

Твитер и Фејсбук суспендовали су бројне информационе операције, за које верују да их подржава кинеска влада и да потичу из Кине у покушају да саботирају протесте у Хонгконгу, саопштиле су те компаније.

Твитер је навео да је суспендовао 936 налога и операција за које верује да су координисане акције које потичу од кинеских власти, преноси Ројтерс.

Твитер је саопштио да је укинуо више од 200.000 налога за које верује да су повезани с кинеском државом и с кампањом дезинформација усмереном против протеста у Хонгконгу, преноси Ројтерс

У саопштењу се додаје да су ти налози само најактивнији део кампање и да је већа мрежа пуна спамова са око 200.000 налога била суспендована пре него што су налози постали активни.

Компанија је такође саопштила да ће забранити огласе државних медијских компанија, проширујући забрану коју је први пут 2017. године применила на два руска ентитета.

Високи званичник Твитера је у интервјуу рекао да су обе мере део ширег напора да се сузбије злонамерна политичка активност на тој популарној платформи која је раније била критикована због омогућавања мешања у избора у САД и широм света, и због прихватања новца државних медијских организација за пропагандне огласе.

Твитер је објавио примере постова чији је циљ био да поткопају протесте, а у једном од њих уз фотографију демонстраната који су упали у зграду хонкошког парламента пише: "Да ли су ови људи који су демолирали скупштину луди или извлаче корист од лоших момака? То је потпуно насилно понашање, не желим вас радикалне људе у Хонг Конгу. Губите се одавде!"

Налози су формално укинути због кршења услова услуге те друштвене мреже и "јер сматрамо да то није начин да се људи информишу", изјавио је званичник Твитера у интервјуу агенцији АП.

Званичник који је због безбедносних проблема говорио под условом да му се не објави име, рекао је да је кинеска активност пријављена ФБИ-у који је истражио руске покушаје мешања путем друштвених медија у америчке председничке изборе 2016. године.

Твитер је, на пример, нашао два лажна налога - кинески и енглески, који су се представљали као медијске организације из Хонгконга. У твитовима на тим налозима демонстранти су приказивани као насилни криминалци, очито у кампањи с циљем да се утиче на јавно мњење широм света.

Иако је Твитер забрањен у Кини, доступан је у Хонгконгу.

Још 936 налога на Твитеру сматра се да потичу из Кине која је покушала да посеје политички раздор у Хонгконгу, поткопавајући легитимитет и политичке ставове покрета демонстраната.

Око 200.000 аутоматизованих налога на Твиттеру појачавало је те поруке. Мало их је објавило више од само једног твита, рекао је званичник, јер их је Твитер својом технологијом већином све ухватио.

Фејсбук је саопштио да је из истих разлога уклонио седам страница, три групе и пет налога, повезаних с Твитером.

Фејсбук је објавио пост у којем корисник демонстранте назива „бубашвабама и тврди да су они одбили да покажу лица“.

Кампања на Твитеру одражава чињеницу да је кинеска власт проучила улогу друштвених медија у масовним друштвеним покретима, и да страхује да би протести у Хонгконгу могли изазвати шире немире, рекао је Џејмс Луис из Центра за стратешке и међународне студије.

"То је стандардна кинеска домаћа пракса, а знамо да су од 2016. пажљиво проучавали шта су Руси радили у Сједињеним Државама", рекао је Луис.

Од председничких избора у САД 2016. године Твитер настоји да строже надгледа своју мрежу због злоћудне политичке активности и да буде транспарентнији при спроводјењу својих истрага, јавно објављујући податке о операцијама државног утицаја, да би и други могли да их процене, рекао је званичник те компаније.

Медијске организације које имају подршку државе и даље могу да користе Твитер, али им више није дозвољено да постављају плаћене огласе.

Твитер је одбио да достави списак медијских организација које сматра државним, а 2017. године је објавио забрану руским РТ и Спутњик да се рекламирају на тој платформи.

(Бета, АП, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер