петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска ће опозвати амбасадора у Израелу
Хроника

Турска ће опозвати амбасадора у Израелу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. април 2010.

ТЕЛ АВИВ – Турска ће именовати новог амбасадора у Израелу, уместо Ахмета Огуза Челикола, који је понижен у Јерусалиму пре неколико месеци, пренели су данас израелски медији извештаје турске телевизије.

Приватна телевизија НТВ известила је синоћ да ће Челикола, који је на функцији амбасадора у Тел Авиву мање од годину дана, овог лета заменити дипломата и експерт за блискоисточна питања Керим Урас.

Заменик израелског министра спољних послова Дани Ајалон је у јануару позвао Челикола да протестује због антиизраелске телевизијске серије која се приказује у Турској и тада га је поставио да седи на софи нижој од своје столице, а на столу између њих намерно није била турска застава.

Ајалон је касније признао да његово понашање према изасланику Турске није било одговарајуће. Међутим, турска страна је оценила да то није довољно и тражила је пуно извињење. Ајалон је послао званично извињење у Амнару на захтев председника Израела Шимона Переса.

„Немам намеру да вас понизим лично и извињавам се због начина на који је демарш упућен и схваћен”, навео је Ајалон у писму.

Он је истакао велико поштовање према турском народу, изразивши наду да ће Турска и Израел тежити да дипломатским каналима размењују поруке као што би то требало да чине две земље савезнице.

У одговору је наведено да је турско Министарство спољних послова примило очекивани, жељени одговор, али је турски премијер Реџеп Тајип Ердоган и даље критиковао Израел. Он је рекао да та земља „мора себе да доведе у ред и мора бити праведнија и више на страни мира у региону”.

Још у фебруару је Турска саопштила да је Челикол одлучио да оде из Израела после дипломатске кризе између две земље, а Ајалон је изразио жаљење због такве одлуке, али је оценио да то неће утицати на односе две земље, јер је то унутрашња ствар Турске.

Иако, за сада, нема званичних потврда извештаја о опозиву амбасадора, израелски медији наводе, позивајући се на поверљиве изворе који се помињу у телеграму израелске амбасаде у Анкари, послатом у Јерусалим, да се амбасадор враћа због „губитка поверења”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер