петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тринаеста годишњица злочина у Ораховцу
Хроника

Тринаеста годишњица злочина у Ораховцу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јул 2011.

Навршава се 13 година од злочина у Ораховцу, када су припадници ОВК убили 47 Срба и Рома. До сада није подигнута ниједна оптужница за тај злочин.

Данас је 13. годишњица злочина који су припадници терористичке Ослободилачке војске Косова починили над српским и ромским становништвом с подручја Ораховца на Косову и Метохији, када је у логоре одведено више од 100, а на месту убијено, или отето а потом ликвидирано укупно 47 људи.

Парастос жртвама на годишњицу страдања биће одржан у Цркви светог Прокопија, на београдском гробљу Орловача, где су сахрањени посмртни остаци већине жртава.

Породице жртава и пријатељи, чланови Удружења киднапованих и несталих на Косову и Метохији, после парастоса ће обићи гробове жртава, недалеко од цркве, запалити свеће, положити венце и поклонити се њиховим сенима.

Злочини Албанаца почели су терористичким акцијама годину дана пре оружаног сукоба и напада НАТО на СРЈ, а прва жртва био је Југослав Костић из села Ретимље, који је 11. јула 1998. отет на радном месту и одведен у непознатом правцу.

До 22. јула у оружаним нападима ОВК на Ораховац и околна села - Ретимље, Оптеруша, Зочиште и Велика Хоча, на лицу места убијено је седам људи, а у логоре је одведено више од стотину Срба и Рома, претежно цивила.

Захваљујући највише напорима Међународног црвеног крста, 60 особа је ослобођено, углавном жена и старијих мушкараца, а нестало је 37 Срба и три Рома.

Највећи напад догодио се 18. јула када је пет људи убијено, а 35 мушкараца отето и нестало. Тада је сво српско становништво села Ретимље и Оптеруша протерано, па се данашњи дан обележава као дан сећања на жртве албанских злочина на подручју општине Ораховац.

До сада су пронађени посмртни остаци укупно 40 жртава, до тога 28 у пећини Волујак априла 2005. и још 12 жртава у масовној гробници Малишево, недалеко од Ораховца, маја исте године.

Идентификовано је укупно 36 жртава, међу њима и посмртни остаци тројице Рома из Ораховца, а још нису идентификовани остаци Саше и Југослава Костића. Тело Младена Костића још није ни пронађено, док родитељи отетог и несталог Срђана Витошевића у неверици одбијају да преузму идентификоване посмртне остатке.

На гробљу Орловача сахрањени су посмртни остаци 23 жртве, од тога 16 из села Ретимље, од којих је 14 чланова породице Костић, два члана породице Николић, осам мушкараца из села Оптеруша и, по жељи породице, једна жртва из Приштине.

Две жртве су сахрањене под ознаком НН у заједничкој гробници, а остале у местима где живе њихове прогнане и расељене породице. Случај "Ораховац 1998" испитивало је хашко тужилаштво, али није подигло ниједну оптужницу, као ни међународни суд при УНМИКУ-у који је касније преузео предмет.

Тек септембра 2010. године тужилаштво Еулекса покренуло је истрагу и пролетос ухапсио двојицу отмичара Албанаца из села Оптеруша, а суђење је у току.

Они су, међутим, оптужени само за протеривање Срба из села Ретимље и Оптеруша, али за убиства, одвођење невиних људи у логоре и њихово злостављање, још није подигнута ниједна оптужница.

У српском суду за ратне злочине процесуиран је Албанац Синан Морина, али је у недостатку доказа пуштен из притвора.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер