Početna strana > Hronika > Transparentnost Srbija: Ključ borbe protiv korupcije u političkoj sferi
Hronika

Transparentnost Srbija: Ključ borbe protiv korupcije u političkoj sferi

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. jul 2013.

Predstavnik organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić izjavio je danas da ključ borbe protiv korupcije leži u političkoj sferi i da dugoročna i održiva borba protiv korupcije zavisi od "čiste situacije u finansiranju političkih partija".

- Zakon o finansiranju političkih aktivnosti iz 2011. i njegova primena bili su na testu prošle godine tokom izborne kampanje. Mi ni dan danas nemamo potpunu sliku o tome šta je od prihoda i rashoda prijavljeno, a šta su stranke prećutale - rekao je Nenadić na okruglom solu o problemima u primeni Zakona o finansiranju političkih aktivnosti u Novom Sadu.

On je rekao da je bilo mnogo poblema u sprovođenju ovog zakona, da neke stranke, uglavnom na lokalnom i pokrajinskom nivou za izbore po većinskom izbornom principu, nisu ni podnele izveštaje o finansiranju kampanje.

Nenadić je kazao da su zabeleženi i slučajevi gde nisu bili prijavljeni troškovi javnih događaja, prevoza učesnika mitinga i oglašavanja. Jedan od većih problema je pitanje na koji način će biti rešeni troškovi koji nisu podmireni tokom kampanje, kao što su krediti za finansiranje i troškovi koji su napravljeni, a nisu plaćeni.

Nenadić je rekao da ovo nije jedini zakon koji reguliše oblast finansiranja, jer je tu i Opšte obavezujuće uputstvo za emitere, Radiodifuzne agencije i Krivični zakonik.

- I pored toga, mi danas imamo samo dve krivične prijave. Nemoguće je da su to jedina dva slučaja zloupptrebe u celoj zemlji i na javnim tužiocima je veliki zadatak da pozovu sve one koji imaju saznanja da ih podele, kako bi istrage bile sprovedene do kraja. Potrebna je veća aktivnost istražnih organa - dodao je Nenadić.

Prema njegovim rečima, Transparentnost Srbija dala je preporuke za poboljšanje zakona, koji je i predviđen za promenu prema Strategiji za borbu protiv korupcije usvojenoj 1. jula.

Nenadić je dodao da nema smisla počinjati reforme dok Agencija za borbu protiv korupcije ne završi kontrolu. Predstavnica Agencije za borbu protiv korupcije Maja Srećković rekla je da je Agenciji trebalo da bude dostavljeno 1.656 izveštaja o finansiranju stranaka na prethodnim izborima, a da je stiglo 1.076.

- Nikada nije podneto 580 izveštaja, a Agencija je na osnovu toga do danas podnela 215 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka -, rekla je Maja Srećković.

Komentarišući Zakon o finansiranju političkih aktivnosti u kontekstu pretpristupnih pregovora sa EU, Nenadić je rekao da je Unija insistirala na rešavanju problema korupcije i da će to biti prva poglavlja otvorena u pregovorima.

- Ta poglavlja će biti otvorena na samom početku pregovora, što je prednost, jer ćemo imati više vremena da kvalitetnije sprovedemo reforme i proverimo efekte tih reformi. Pregovori će biti korisni za popravljanje sistema za borbu protiv korupcije - rekao je Nenadić.

"Sporan Zakon o prekršajima"

Transparentnost Srbija ocenila da Predlog zakona o prekršajima, koji je pred poslanicima, sadrži korisna rešenja ali i odredbe koje bi mogle da stvore probleme.

Predlogom zakona o prekršajima, propisana je isključiva nadležnost prekršajnog suda za vodjenje prekršajnog postupka, a prema Zakonu o javnim nabavkama, nadležna je Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki.

Transparentnost Srbija ocenjuje da bi došlo do pravne konfuzije ukoliko bi uporedo na snazi bila rešenja iz oba propisa.

Transparentnost Srbija navodi da je sporan i član zakona vezan za zastarevanja prekršajnog gonjenja.

Naime, predviđeno je da je opšti rok zastarelosti dve godine, uz mogućnost da se duži rok propiše za prekršaje iz oblasti carinskog, spoljnotrgovinskog, deviznog poslovanja, javnih prihoda i finansija, prometa roba i usluga, životne sredine, sprečavanja korupcije i vazdušnog saobraćaja.

Za neke od oblasti značajne za suzbijanje korupcije duži rok je već propisan Zakonom o javnim nabavkama i Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti, dok su rokovi zastarevanja i dalje nepromenjeni u Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije.

Izuzeci propisani Predlogom zakona o prekršajima dopuštaju da se duži rok propiše i Zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije, kao i Zakonom o budžetskom sistemu i Zakonom o javnim nabavkama.

Međutim, kako se navodi, izuzeci se ne odnose na oblasti "finansiranja političkih aktivnosti" ili "pristupa informacijama od javnog značaja", te da bi tu odredbu trebalo dopuniti.

Transparentnost Srbija je uputila dopis svim poslaničkim grupama u parlamentu, u kojima ih je pozvala da amandmanima dopune dva pomenuta člana zakona i na taj način daju dodatni doprinos stvaranju sistemskih uslova za suzbijanje korupcije.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner