уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Торбјорн Јагланд: Људска права у Европи најугроженија од хладног рата
Хроника

Торбјорн Јагланд: Људска права у Европи најугроженија од хладног рата

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. април 2014.

СТРАЗБУР – Озбиљна кршења људских права која укључују корупцију, трговину људима, расизам и дискриминацију и даље постоје широм Европе, закључено је у најновијем извештају генералног секретара Савета Европе (СЕ) Торбјорна Јагланда.

Незапосленост и сиромаштво у многим земљама потхрањују екстремизам и сукобе, констатовано је у извештају, који представља прву обједињену анализу о људским правима, демократији и владавини права у Европи, на основу закључака надзорних тела СЕ.

Осврнувши се на кризу у Украјини и руску војну интервенцију на Криму, Јагланд је упозорио на опасност од избијања сличних сукоба у Европи.

„Недостатак демократске равнотеже моћи, слободних медија и независног судства довео је до распрострањене корупције и злоупотребе власти”, оценио је он, наводи се у саопштењу СЕ.

Изражавајући забринутост поводом тренутних излива насиља на истоку Украјине, он је позвао све стране у тој земљи да зауставе ескалацију насиља и укључе се у политичке преговоре о будућности Украјине.

„Међународни партнери Украјине требало би да подрже ту земљу у изналажењу решења која воде ка миру и стабилности”, закључио је Јагланд.

Први човек Савета Европе позвао је државе чланице тог тела да се у потпуности придржавају Европске конвенције о људским правима.

„Позивам државе чланице да престану са подривањем основних права и да усвоје даље реформе јединственог система Европске конвенције. Европи је потребна нова паневропска безбедносна агенда која мора да укључи заштиту владавине права и демократских начела. Заједно, морамо да вратимо Европу на пут јединства и сарадње, на основу заједничких вредности, стандарда и правних обавеза”, поручио је Јагланд.

О извештају, у којем је изнет низ препорука о начину на који та организација може да пружи брзу и ефикасну помоћ за својих 47 држава чланица, разговараће ће се на састанку Одбора министара спољних послова СЕ, 6. маја у Бечу, наводи се у саопштењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер