четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Вучић и ја носимо исте идеје, Србија нема непријатеље у свету
Хроника

Томислав Николић: Вучић и ја носимо исте идеје, Србија нема непријатеље у свету

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. мај 2017.

 Нови председник није нова политика и нова идеологија, нас двојица смо заједно већ 25 година и носимо исте идеје, мало се разликујемо као што се сви људи међусобно разликују, рекао је председник Србије Томислав Николић о предстојећој промени на челу државе, јер на његово место долази Александар Вучић.

Николић је, у интервјуу за државну белоруску телевизију, рекао да Србија своју политику у односу према Белорусији, као и другим државама, неће мењати и нагласио да је поносан на све оно што је урадио у време свог петогодишњег мандата.

Николић наводи да је директно одлучио да се разговори са Албанцима на Косову воде на веома високом, највишем могућем нивоу да тим "разговорима покушамо да спречимо сукобе како бисмо дошли до заједничког решења".

За време његовог мандата, каже, Србија је склопила споразуме о стратешком партнерству са Русијом и Кином, ушла у озбиљне преговоре са Европском унијом (ЕУ) о чланству.

Према његовим речима, било је активности на свим странама и више нико не гледа на Србију као на државу коју треба искључити из међународних догађаја, на неки начин кажњавати или њено мишљење не уважавати.

Николић је нагласио и да никад није био за увођење санкција било којој држави и да је "врло јасно, одмах чим је ЕУ завела санкције Русији, рекао да се Србија неће томе прикључити".

Говорећи о евроинтергацијама, Николић је рекао да Србија не води преговоре са ЕУ само да би постала њен члан, већ да уреди државу као што су уређене развијене европске државе, посебно мислећи на економију, владавину права, људска права и слободе.

Ми ћемо, каже Николић, искористити преговоре са ЕУ да Србију уредимо као државу.

Иначе, да нам је жеља само чланоство у ЕУ ми бисмо то могли врло брзо да постигнемо ако бисмо прихватили независност такозваног Косова или ако бисмо заједно са ЕУ уводили санкције против Русије, рекао је Николић.

ЕУ би Србију, сматра, у том случају врло брзо примила у своје чланство.

Николићу се чини да ЕУ не процењује превише да ли је неко спреман у борби против криминала, корупције, економији колико да ли сте "идеолошки спремни да прихватите ставове из Брисела".

Николић је навео и да је Србија непрекидно била оптуживана да је кривац за ратове у бившој Југославији, о њој је проширен лош глас у свету, као и да су многи Срби завршили у Хагу.

Данас, кад треба истражити злочине које су чинили припадници других народа, ЕУ их ослобађа од било какве кривице, напомиње Николић.

Говорећи о односима са Белорусијом, он је рекао да су у току разговори о интензивној сарадњи о учешћу белоруских фирми у српским и српских у белоруским.

Николић је поменуо разговоре о сарадњи у области пољопривреде, а посебно о сарадњи у наменској индустрији где су велики планови да две државе заједно производе за трећа тржишта.

Према његовим речима, ускоро ће се поново оснажити економска и билатерална сарадњу две државе.

На политичком нивоу ми већ наступамо безмало као једна држава - наши приоритети, циљеви, интереси, ставови које заступамо у међународним организацијама су потпуно идентични, рекао је Николић.

Наводећи да нема ни једне препреке интензивној сарадњи две државе, он ја нагласио да Србија равноправно сарађује са Истоком и Западом, али "очигледно да увек веће пријатељство налази на Истоку".

Према његовим речима, Србија има слободна, бесцаринска тржишта широм света, зато што не припада ни Ероазијском савезу ни ЕУ, а сарађује са оба савеза потпуно равноправно, тако да данас може да омогући Белорусији да стигне са свако тржиште у свету.

Србија нема непријитеље у свету, има веће и мање пријатеље, рекао је још Николић у интервјуу за државну белоруску телевизију, у којем је навео и да треба много више да се ради у свету како би се упоставио мир.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер