уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: У целој несрећи народ се потпуно ујединио и стао уз своју власт
Хроника

Томислав Николић: У целој несрећи народ се потпуно ујединио и стао уз своју власт

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. мај 2014.

ПАРИЗ – Председник Србије Томислав Николић изјавио је у интервјуу француском дневнику „Кроа” да Србија мора да се опорави од последица поплава и да ће 75 одсто трошкова отклањања штете сносити држава и појединци.

„Србија је кроз своју историју бивала у ситуацијама у којима се можда неко други не би опоравио. Ова катастрофа је природна. У целој несрећи народ се потпуно ујединио и стао уз своју власт”, рекао је Николић.

Према његовим речима, Србија се добро организовала, грађани су апсолутно учествовали у спасавању људи и имовине. Врло брзо нам је притекла техничка помоћ из многих земаља, додао је он.

„Имамо огромне штете на енергетским објектима, путној инфраструктури, а у приватној имовини - куће, имања, засади, стока - све је отишло и нестало”, казао је председник Србије.

Говорећи о украјинској кризи, Николић је рекао да Србија има превише својих мука да би размишљала „о томе како се велики свађају и када ће велики да се помире”.

„И сами смо жртве тога што у свету не постоје правила и што се поједине државе различито понашају у истим ситуацијама, па негде признају право народа на самоопредељење, а негде не признају”, рекао је он.

Упитан да објасни шта значи то да је и Србија жртва, Николић је одговорио: „Како нисмо жртва када је скоро половина света признала независност Косова и Метохије?"

Он је поручио да Србија неће мењати однос ни према Русији ни према ЕУ и да жели што дуже да остане ван тог сукоба.

Поводом обележавања стогодишњице Првог светског рата, Николић је рекао да Србија нема чега да се стиди, као ни Француска.

„Ми смо те (1914.) године нападнути од стране много јачих сила. Јуначки смо се борили да одбранимо своју државу”, нагласио је он.

Коментаришући покушаје да Србија буде оптужена за избијање рата, Николић је подсетио да су узроци и последице истражени, да је по окончању рата одржано међународно суђење на којем су утврђени кривци и да је 100 година касније тешко променити чињенице.

Србија нема чега да се стиди - нема мењања чињеница о Првом светском рату

Председник Србије Томислав Николић изјавио је, поводом предстојећег обележавања 100 година од почетка Великог рата, да Србија нема чега да се стиди, да су кривци за рат утврђени и да је након толико година тешко променити стварне чињенице. Он је у интервјуу за француски дневник "Кроа" нагласио да Србија, баш као и Француска, нема чега да се стиди у вези са Првим светским ратом и подсетио да се српски народ, који је 1914. године нападнут од много јачих сила, пружио јуначки отпор да одбрани своју државу.

Коментаришући настојања да Србија буде оптужена за избијање рата, Николић је указао да су кривци одавно познати и да извртања чињеница не може бити.

"Узроци и последице су истражени. По окончању рата одржано је међународно суђење на ком су утврђени кривци и сада, 100 година касније, тешко је променити чињенице", оценио је Николић.

Говорећи о украјинској кризи, Николић је рекао да Србија има превише својих мука да би размишљала "о томе како се велики свађају и када ће велики да се помире".

"И сами смо жртве тога што у свету не постоје правила и што се поједине државе различито понашају у истим ситуацијама, па негде признају право народа на самоопредељење, а негде не признају", рекао је Николић и појаснио да Србија јесте жртва јер је скоро пола света признало независност Косова и Метохије.

Он је поручио да Србија неће мењати однос ни према Русији, ни према ЕУ и да тежи томе да постане чланица Уније.

Када је реч о последицама поплава које су протеклог месеца захватиле Србију, Николић је рекао да је земља у својој историји више пута била у ситуацијама у којима се, можда, неко други не би опоравио и нагласио да ће исказано јединство грађана и државе надвладати и ову кризу.

"Мислим да ћемо од помоћи, која нам пристиже са свих страна, отклонити четвртину штете. Све остало биће на терет државе и појединаца. Ми ћемо обезбеђивати грађевински материјал, столарију, они ће обезбеђивати радну снагу. Србија мора да буде велико градилиште", поручио је Николић.

(Танјуг-Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер