уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Требало је да се прво сретнемо Јосиповић и ја, Милановићева посета није искрена
Хроника

Томислав Николић: Требало је да се прво сретнемо Јосиповић и ја, Милановићева посета није искрена

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. јануар 2013.

На састанку са дописницима страних медија председник Србије Томислав Николић критиковао је свог хрватског колегу Иву Јосиповића што избегава сусрет са њим. Николић је рекао да је прво требало да дође до сусрета двојице председника Србије и Хрватске а тек онда до сусрета Дачић - Милановић.

"Мислим да је прво требало да буде сусрет два председника јер то означавада је дошло до успостављања добрих односа и не знам зашто Иво Јосиповић избегава тај сусрет. Што се мене тиче Србија треба да сарађује и да разговара са сваком државом у свету, али постоји пут. Не може Хрватска да буде љута на председника Србије па да тражи некакав други начин да се појави у Србији. Ја представљам Србију и њене грађане у земљи и иностранству", рекао је Николић.

Председник Србије је додао и да Милановићева посета није потпуно искрена.

"Ако је Хрватска поднела тужбу против Србије због геноцида, како онда може председник хрватске владе да долази у посету? Неко онда ту није искрен. Или знају да ми нисмо починили геноцид или посета није искрено пријатељска", рекао је Николић.

Он је додао и да је "најлакше сести и ручати заједно".

Председник Србије Томислав Николић изјавио је данас да је неприхватљиво да Косово добије столицу у Уједињеним нацијама.

"Када би то било прихватљиво, ја бих то написао у платформи и Резолуцији. Платформа предвиђа да Србија никад не призна незавност Косова, а ако не призна, онда такозвано Косово неће имати столицу у УН", рекао је Николић у разговору са дописницима страних медија у Београду.

Не слажем се са Дачићем

Упитан да ли то значи да има супротан став од премијера Ивице Дачића, који је јуче рекао да би Србија могла да разговара и о столици у УН, уколико би то била последица постизања свеобухватног решења, које је у складу са државним и националним интересима Србије, Николић је рекао да би радије видео изворну Дачићеву изјаву, али да се, уколико је премијер мислио да је то под извесним условима могуће, не слаже са тим.

"Ми смо јуче седели заједно, разговарали о много чему, али нисмо о томе. Волео бих да добијем тачно, изворно како је он то рекао. Очекујем прво његову реакцију. Ако је мислио да под извесним условима то може, онда се ја са тим не слажем", казао је председник Николић.

За Србију је чланство Косова у УН, нагласио је Николић, неприхватљиво и "заиста је немогуће претпоставити да би Србија могла да се одрекне великог дела територије и каже: "због овога Косово може да буде члан УН".

Изетбеговић је добродошао и као гост и као домаћин

Председник Србије Томислав Николић рекао је данас у Београду да очекује сусрет са чланом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем, а да у фебруару путује у званичну посету Анкари, јавља агенција Анадолија.

Он је поручио да је Изетбеговић "добродошао и као гост и као домаћин" и да само треба да каже датум да би се догодио њихов сусрет.

Упитан о могућности да буде одржан трилатерални састанак на врху БиХ-Турска-Србија, Николић је рекао да је тај сусрет био најављиван, али да је одложен због болести председника Турске Абдулаха Гула.

Николић је такође оценио да су односи Србије и Турске добри и да ће почетком наредног месеца боравити у званичној посети Анкари.

Николић је такодје изразио задовољство пријатељским односима две земље, али је рекао и да има индиција да "Турска промовише независност Косова".

"То није добро. То што сам човек који отворено каже, ако сам могао да кажем државном секретару САД, могу то било коме да кажем", рекао је Николић.

Долазак папе је питање двеју цркава

"То је неприхватљиво и не одговара Резолуцији Народне скупштине", подвукао је председник Србије.

О потенцијалном доласку папе у Србију Николић је рекао да је то питање односа двеју цркава и да ће се, оног тренутка када СПЦ одлучи да папа треба да дође у Србију, понудити да буде својеврсни домаћин те посете.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер