петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Србији су потребне храбре одлуке
Хроника

Томислав Николић: Србији су потребне храбре одлуке

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. март 2011.

Председник СНС Томислав Николић очекује да ће до избора у Србији доћи крајем године, као и да ће промена власти означити предузимање храбрих потеза који би убрзали пут ка Европској унији и преговоре са Косовом.

Дојче веле: У разговорима са европским званичницима у Бриселу анализирали сте постојећу ситуацију и начине на које СНС може да олакша пут Србије ка ЕУ. Када је реч о евроинтеграционом процесу, шта је то што бисте ви другачије радили у односу на посао који обавља тренутна власт у Србији?

Томислав Николић: Евроинтеграције су десетогодишњи процес у коме је Србија погубила сво време које је имала на располагању. Најважније у том застоју је што је држава прожета криминалом и корупцијом и што је донето много лоших закона, на које су указивале и опозиција и ЕУ.

Храбра и одлучна влада мора да буде спремна да вуче тешке и храбре потезе. Храбри потези су усаглашавање нашег законодавства, привредног и политичког система са системом ЕУ. Храбар потез је завршавање преговора око Косова и Метохије. Храбар потез је решити да наши односи са Црном Гором поново буду братски и рећи Хрватској шта још недостаје да бисмо имали изванредне односе. Храбар потез је ићи убрзано ка ЕУ, а непрекидно разговарати са Руском федерацијом. Храбар потез је ући у борбу са корупцијом и криминалом. Много је храбрих потеза пред Србијом и ко то може да спроведе тај може да врши власт.

Дојче веле: Најавили да померате митинг против власти, односно одлажете захтев за изборима до добијања статуса кандидата. Зашто је важно да Србија добије тај статус?

Томислав Николић: Статус кандидата је једна степеница на путу ка чланству у ЕУ. Битно је шта ће после тога држава да уради. Између мишљења Европске комисије и одлуке Савета ЕУ одржаћемо изборе – то је наш предлог Демократској странци. Тиме ризикујемо да нам незадовољни грађани кажу да они не могу да издрже до новембра, а да ДС оствари предност која се добија статусом кандидата. Ја ћу се трудити да тај статус, ако га добијемо, буде намењен целој Србији, а не ДС-у.

Дојче веле: Када ће Србија, према Вашем мишљењу, ући у ЕУ?

Томислав Николић: Ако останемо у статусу у коме смо данас и не променимо власт, вероватно би нам требало још 20 година до чланства. Али пошто мислим да ће доћи до промена и да ћемо морати озбиљније и брже да радимо на томе, мислим да је максимум 10 година, с тим што би већ у јануару 2012. требало да почну преговори о придруживању и да дође до већих претприступних повољности које пружа ЕУ.

Дојче веле: ЕУ са пажњом прати дијалог Београда и Приштине. Уколико дођете на власт, да ли ћете нешто мењати, да ли ће остати иста стратегија и састав делегације Београда?

Томислав Николић: Ја сам први заговарао разговоре Београда и Приштине. Моје је мишљење да је можда одмах требало ићи на решавање статуса, али ако све државе света мисле да би прво требало решавати друга питања и ми ћемо у томе да учествујемо. Као опозициона странка нажалост нисмо укључени у дијалог, а као народни посланик никада нисам сазнао шта је платформа и циљ за преговоре. Испада да су то преговори актуелне власти, а не целе Србије. То није добро. Када победимо, понудићемо опозиционим странкама да дају своје представнике у комисију за преговоре. Како год Србија одлучи у вези Косова и Метохије, политичари то морају да поштују

Дојче веле: Да ли сте спремни да се, ако дођете на власт, јавно састанете са премијером Косова Хашимом Тачијем и председником Беџетом Пацолијем?

Томислав Николић: Не можете да бирате саговорника ако га је народ изабрао, али за господина Тачија постоје озбиљне оптужбе, које није изрекла Србија него неутралне особе. Било би готово цинично према свом народу да се понашате као да то не постоји. Тренутно, док се не реши то питање, Тачи није преговарач са којим председник или премијер Србије треба да се сретну. Он има сараднике које може да пошаље, а ми би требало да сачекамо резултате међународне истраге, па како суд утврди тако ћемо и да се понашамо према Тачију. Господина Пацолија не познајем, али мислим да је са њим могуће отворено да се разговара.

Дојче веле: Када је реч о односима у региону, како сагледавате ситуацију у БиХ?

Томислав Николић: БиХ је држава која званично и формално постоји и држава која има ентитете које, до сада, није успела да убеди да треба да постоји једна држава. Жеља ЕУ је да има једног преговарача и да то буде централна власт у Сарајеву. Жеља народа тамо је да се живи боље и равноправно. Онај ко жели да помогне БиХ да живи као држава мора да обезбеди равноправност грађана, ентитета и равномерне инвестиције.

Ја желим да БиХ успе, али ми се и чини да се ЕУ није снашла за ових 16 година владања у БиХ. Мислим да више никада неће бити рата ни у Босни и на Балкану, али биће политичких сукоба и ја их видим у свакој кампањи кад Додик и представници муслимана и Хрвата крену једни на друге. Чим прођу избори, они се смире. Ја бих волео да они могу да живе јединствено. БиХ може да постоји. Ако не може, онда не вреди давити њене грађане причом да ће једног дана да постоји.

Дојче веле: Недавно сте били у Москви. Сад сте у Бриселу. Када ћете посетити Вашингтон?

Томислав Николић: Увек пажљиво ослушкујем шта Вашингтон говори о целом Балкану, не само о Србији. Ако бих набрајао приоритете рекао бих ЕУ, Руска Федерација, САД, па Кина и друге земље. САД су у врху земаља које могу да помогну у решавању неких проблема српског народа. Планирамо и ту посету, што би требало да буде и круна мојих дипломатских активности за време док је СНС у опозицији. Али и у Вашингтону, Москви или Бриселу ја износим наше ставове, слушам ставове саговорника и никада још нико није покушао да ми наметне свој став.

Дојче веле: Како гледате на односе Србије и Немачке?

Томислав Николић: Имамо добар однос са његовом екселенцијом, немачким амбасадором у Србији , Волфрамом Масом. Мислим да Демократска странка има превелик утицај у Немачкој, али Берлин ће бити наша следећа станица. Изузетно ценим организацију немачке државе и волео бих да то могу да пренесем и у Србију.

Дојче веле: И за крај, када очекујете изборе у Србији?

Томислав Николић: Ако питате грађане Србије, то би било одмах. Вероватно ће то 16. априла и јавно да искажу. Обећали смо да се нећемо разићи док власт не поступи по нашим захтевима. Али могло би да се деси да пре тога дође до договора са ДС-ом. Ми им нудимо крај октобра до краја новембра да се одрже избори. Ако ће Савет министара у децембру да додели статус кандидата Србији, требало би да пред собом има владу која ће имати мандат од четири године, а не од два месеца. Много је огорчених, незадовољних, ојађених и обеспослених у Србији да ни један потез садашње власти неће моћи да их заустави у жељи за променом. Та промена смо ми и овог часа ми смо најјачи.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер