недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Србија ће уложити максималне напоре да интензивира регионалну сарадњу
Хроника

Томислав Николић: Србија ће уложити максималне напоре да интензивира регионалну сарадњу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

АНКАРА - Председник Србије Томислав Николић данас је у Анкари поручио да ће Србија уложити максималне напоре да интензивира регионалну сарадњу, како би југоисток Европе био политички и економски стабилан, и изразио наду да ће Турска у будућности бити економски присутнија у том региону.

Николић је, по завршетку пленарног састанка председника у оквиру трилатералног самита Турска-Србија-БиХ, рекао на конференцији за новинаре да тај сусрет има за резултат чвршће политичке односе, али и да би још већи акценат требало ставити на економску сарадњу, с обзиром на то да она има највећи утицај на животна питања грађана.

"Србија жели наставак трилатералне сарадње и уверен сам да ће наши сусрети допринети даљем развоју наших односа. Сасвим сам сигуран да одрживи развој Србије није могућ без пријатељских односа у региону и ми ћемо уложити додатне напоре за сарадњу на свим нивоима, како би наша будућност била стабилна и окренута економском напретку", рекао је Николић.

Поздрављајући потписивање трилатералне Декларације о економској и трговинској сарадњи и Декларације између привредних комора, Николић је истакао да без заједничких наступа привредних субјеката држава проистеклих из бивше Југославије свака од тих држава понаособ тешко може да успешно наступи на иностраним тржиштима.

"Турска нам је партнер помоћу којег можемо да стигнемо на тржишта која нисмо отворили, може да помогне да то учинимо њеним ивестицијама и нашом технологијом, јер имамо изванредно школован кадар", рекао је Николић, истичући да су државе западног Балкана способне за развој и коришћење најсавременијих технологија али да им је потребан капитал.

"Тиха вода брег рони, наша сарадња је тиха али је у успону, појачава се из дана у дан и дошло је, сада када можемо да седнемо и да се погледамо у очи, време да помогнемо и бољи живот својих грађана", рекао је Николић, захваљујући саговорницима на томе што су успоставили добре личне односе, од чега грађани могу имати само корист.

Када је реч о односим Србије и БиХ, Николић је рекао да, упркос прошлости која је тешко оптеретила обе државе, жели да ти односи буду партнерски и да се снажно развијају, нарочито у области економије. Србија је, како је рекао, опредељена за развој сарадње на бази добросуседства и залагаће се за њено унапређење, како са Федерацијом, тако и са Републиком Српском, са којом ће наставити продубљује специјалне односе.

У том смислу Србија се, нагласио је Николић, залаже за доследно спровођење Дејтонског споразума и целовиту и суверену Босну и Херцеговину као основ стабилности региона.

"Што се тиче будућности БиХ, сматрамо да о њој треба да одлучују њени грађани, чију вољу спроводе политички лидери, без мешања са стране и са тим у вези, Република Србија ће прихватити сваки постигнути договор три конститутивна народа БиХ", рекао је Николић.

Србија, са друге стране, према Николићевим речима, Турску посматра као веома значајног партнера, са којим се не слаже око свих питања, али са којим жели да унапређује билатералне односе и доприноси стабилности региона. Турска је, према речима председника Србије, направила важан први корак приволевши политичаре из Србије и БиХ да разговарају и сарађују, што је Београд радо прихватио, а да сада акценат у трилатералној сарадњи треба да буде стављен на конкретне економске интересе грађана.

Николић ће данас имати и билатералне сусрете са председником Турске Абдулахом Гулом и члановима председништва БиХ Небојшом Радмановићем, Бакиром Изетбеговићем и Жељком Комшићем. Овај састанак на врху у Анкари је трећи трилатерални сусрет председника Србије, Турске и БиХ: први је одржан 2010. у Истанбулу, а други 2011. у Карађорђеву.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер