понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Србија би могла да се придружи Царинској унији коју чине Русија, Белорусија и Казахстан
Хроника

Томислав Николић: Србија би могла да се придружи Царинској унији коју чине Русија, Белорусија и Казахстан

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. октобар 2013.

МОСКВА - Председник Србије Томислав Николић оценио је данас да је повољна политичка клима у односима између Србије и Русије допринела да и пословни људи стекну поверење и додао да су могућности за сарадњу неисцрпне.

Истичући у интервјуу за московски дневник "Росијскаја газета" да постоји велика заинтересованост руских партнера за пројекте и инвестиције представљене на јуче одржаној Инвестиционој конференцији, и то посебно у енергетику, Николић каже:

"Очигледно је да руска и српска привреда покушавају да нађу производе који им одговарају и да то више није само међудржавна сарадња, као и да смо вероватно успели да повежемо привреднике на најбољи могући начин. Ово је веома озбиљно представљање, са каталогом пројеката какав до сада још никоме није понуђен осим привредницима у Русији."

Према његовим речима, Инвестициона конференција је припремљена озбиљно, а пројекти представљају "већи део, али не све могућности за инвестирање у Србији".

Николић сматра да су могућности за сарадњу неисцрпне, а да споразуми гарантују да ће инвестиције бити уложене на сигурно и да ће производ бити јевтин не само за руско и спрско тржиште, већ и за трећа тржишта на којима две земље желе да се појаве.

"Убеђен сам да је повољна политичка клима у односима између две земље допринела да привредници, који су много опрезнији од политичара, коначно стекну поверење у односе између Србије и Русије", рекао је Николић.

Када је реч о руским улагањима у српску железницу, Николић је рекао да је Београд коначно испунио услов Министарства финансија Русије и обезбедио учешће српске стране.

"Очекујем да реконструкција пруга почне у најскорије могуће време", рекао је он, додавши да би била драгоцена руска помоћ на реновирању посебно пруга које прате Коридоре 10 и 11.

На питање о Царинској унији коју чине, Русија, Белорусија и Казахстан, и могућем придруживању Србије, Николић каже:

"На ваше питање одговарам апсолутно потврдно. Политика коју Србија тренутно спроводи јесте - "исток, запад, север, југ", чланство у свим организацијама у којима постоји начин да се обезбеди бољи живот у Србији."

Како је рекао, Србија не одбацује ниједну организацију, али постоји пут који мора да се пређе да би се до неке организације стигло, постоје услови које Србија треба да испуни.

Он је подсетио да је својевремено учествовао на самиту Афричке уније у Етиопији и да је и тамо пронашао начине да се за грађане Србије оствари корист.

Председник Србије боравио је јуче у Москви где је, поред учешћа на Инвестиционој конференцији, разговарао и са председником Русије Владимиром Путином, пре свега о унапређењу привредне сарадње.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер