четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Са ДСС против власти у две колоне
Хроника

Томислав Николић: Са ДСС против власти у две колоне

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. септембар 2010.

Ако Коштуница мисли да бисмо могли да победимо на изборима у Србији ако кажемо да нас више не интересује ЕУ, онда ми не можемо да будемо у предизборној коалицији, али не морамо зато да будемо непријатељи. Можемо да се договоримо да се у две колоне боримо против власти - каже у интервјуу за "Блиц" Томислав Николић, председник СНС, пред најављене разговоре о сарадњи са Демократском странком Србије.

Лидер напредњака покушава да уједини опозицију, можда и да направи предизборну коалицију, а из договора су, како каже, искључени само СРС, ЛДП и било која странка из владајуће коалиције.

- Ако не ове или следеће, а онда сигурно 2012. године избора ће бити, а онда ће ДС морати да оде са власти - сматра Николић.

Како видите сарадњу са ДСС-ом? Коштуница је поручио да морате да рашчистите да ли је најважније државно питање улазак у ЕУ.

- Мислим да са ДСС-ом можемо да формирамо Владу зато што ту странку гледам кроз ону политику за коју су се залагали док су били на власти. Али, ако се не будемо сложили, не морамо да будемо непријатељи. Можемо заједнички да доведемо до избора. Није добро то што су се са одласком у опозицију променили. Занимљиво да ме власт оптужује да нисам за европске интеграције, а ДСС да јесам. Могао бих ја њима да замерим то што се данас другачије понашају. Истина је да су битна државна питања у последњих десет година доведена до тога да зависе од ЕУ.

Иштван Пастор, лидер СВМ, кога сте помињали као пожељног партнера у Влади, рекао је да је могућност да СВМ сарађује са СНС-ом отприлике иста као могућност да ДС сарађује са вама?

- Никад нисам разговарао с њим о рушењу Владе. И никада нећу да замерим СВМ ако формира власт са ДС ако би нас победила. Али, сигурно ћу им замерити да, ако ми победимо, дозволе да ДС искористи странке мањина да нас превазиђе у броју посланика. Онда би заиста било питање, да ли ти људи желе добро Србији.

Да ли је сарадња са Велимиром Илићем смањила снагу народњачке коалиције и ДСС?

- Ми Вељи Илићу нисмо постављали услове да мора да прекине сарадњу с њима ако жели да сарађује са нама. Напротив, желимо да и НС и ДСС имају далеко већи утицај него што очекују јер не желимо да се представљамо као највећа странка. Сада, међутим, видим да у новом концепту ДСС нема пуно места са Илића. И чињеница је да, ако дођемо у ситуацију: ми или они, да ће Илић морати да изабере.

Да ли је могућа коалиција са ДС и под којим условима? Који њихови коалициони партнери су за вас прихватљиви?

- Ако бисмо могли да направимо коалицију, шта ће нам трећи? Па те две странке би имале преко 200 посланика. Међутим, ДС је странка која је водила Србију протеклих десет година са једном малом паузом за време Коштуничине Владе и хоће све заслуге за себе. На ДС-у је да поднесе последице своје владавине и као лоша власт оде у опозицију. Да народ каже да су поједини људи из њихове власти директно одговорни зато што се лоше живи. Немогуће је овим првим изборима, да будемо у коалицији са ДС-ом. То ће бити могуће тек за четири-пет година када уђемо у ЕУ.

Зашто тврдите да је договор Србије и ЕУ око резолуције дебакл, кад сте и сами то предлагали?

- Зар није? У усвојеној резолуцији нема ниједне тачке коју је усвојила Скупштина Србије. Па чија је то Влада? Зашто нема седнице Скупштине да се похвале са резолуцијом? Зато што су забрљали. Они мисле да је ЕУ Народна Скупштина, па да могу како хоће. Е па не могу! Тамо морају озбиљно да кажу шта су спремни, а шта нису спремни да ураде. Србија је поново у расцепу јер је ова резолуција тако написана да за њу гласају и они који су признали Косово и Метохију и они који нису.

Шта бисте Ви урадили?

- Требало је правити резолуцију са Бриселом и Москвом, а не у глави Тадића или не знам кога. Народ сада не зна од чега је одустала наша Влада и Борис Тадић, одустајући од прве резолуцију. А не знамо ни шта је прихватио, прихватајући нову резолуцију. Нама уопште није требала таква резолуција. За шта смо ми добили подршку? Добили смо потврду да, као и свуда у свету, проблеми требају да се реше разговором.

Које су црвене линије које ви не бисте прешли?

- За мене је то ултиматум да признамо независност Косова.

Да ли је тачно да у својим контактима са представницима ЕУ представљате да сваки договор који могу да направе са Тадићем могу да направе и са вама?

- Не представљам тако. Само кажем да када разговарају са Тадићем и његовом владајућом већином, више не разговарају са већинском Србијом. И да треба да знају да ће нова власт прихватити све што је у складу са жељама и потребама грађана, Уставом, као и све што је у складу са преузетим обавезама. Али и да треба да размишљају о црвеним линијама када је у питању враћање кредита јер садашња власт од тих кредита опстаје и пуни буџет.

Верујете ли да ће се Шешељ вратити у Србију и да ће то утицати на ваш рејтинг?

- Верујем да ће се вратити. Велика је глупост то што СРС промовише његов повратак као цунами. Ја сам лично са Шешељем завршио и једва чекам да се врати јер у СРС мисле погрешно да ће то све да преокрене у Србији. Уз политику по којој Србију никад не виде у ЕУ, са или без Шешеља, брзо ће се угасити.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер