субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Русија је "пропустила шансу" да припадници њеног хуманитарног центра у Нишу имају исти статус који имају НАТО војници у Србији
Хроника

Томислав Николић: Русија је "пропустила шансу" да припадници њеног хуманитарног центра у Нишу имају исти статус који имају НАТО војници у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. март 2016.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је да би Србији био неопходан референдум о могућем уласку у НАТО, али да сумња да би прошао.

Foto: Tanjug

"Одмах да вам кажем - нама није неопходан референдум за разноразне споразуме, али о питању могућег уласка у НАТО, био би неопходан. Ја сам присталица тога да то питање буде на референдуму, али оно не може да прође", рекао је Николић у данашњем интервјуу за Тасс.

Он је навео да у Србији нема довољно грађана који би хтели да Србија буде у војном савезу.

Рекао је да за Србију "ништа не значи" то што ће 10 или 15 војника Алијансе, који ће радити на припреми за уништавање оружја имати дипломатски имунитет.

Према његовим речима, Русија је "пропустила шансу" да припадници њеног хуманитарног центра у Нишу имају исти статус који имају НАТО војници у Србији.

"Видећемо шта ћемо са тим центром...Што се тиче статуса, имали смо један споразум, који је требало да буде ратификован, али је тада пропуштена могућност да буде ратификован. Сад ћемо видети. На жалост, распуштена је Скупштина, Влада више нема могућности да га потпише, а Скупштина да га ратификује", рекао је српски председник.

"Договорићемо се о томе и решићемо све, тако да убедимо наше руске партнере да никада нећемо бити чланице НАТО. А онима из НАТО да кажемо: 'У чему је проблем? Ако имамо са вама споразум, зашто га не бисмо имали са ОДКБ или директно са Русијом?' То је знак неутралности. Или ни са ким споразуми, или са свима.", казао је Николић, наводећи Организацију за колективну безбедност и сарадњу која је створена на простору бившег Совјетског Савеза.

Говорећи о предстојећој посети Москви, Николић је навео да планира да се сретне са представницима Руских железница, да ће разговарати и о војној индустрији, о заједничким пројектима, и "о томе шта још треба да се уради да се покажу неутрални војни односи између Србије и Русије, који већ постоје са НАТО".

Српски председник је рекао да трговинско-економска сарадња две земље није довољно висока, и да би се могло очекивати много више. Навео је да је разговор са Путином усмерен на конкретне пројекте, "који су у фази преговора или у фази реализације, о чему су се договарали Међувладина комисија, министарства, предузећа.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер