недеља, 11. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: О евентуалном помиловању Радомира Марковића одлучићу сам
Хроника

Томислав Николић: О евентуалном помиловању Радомира Марковића одлучићу сам

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. новембар 2013.

БРУС - Председник Србије Томислав Николић рекао је данас да до њега никада није дошао захтев за помиловање бившег шефа ДБ Радомира Марковића, а читаву причу у медијима о тој теми окарактерисао је као притисак на њега, као председника.

"Не притискајте председника Републике, никад нисам донео погрешну одлуку, па нећу ни сада", поручио је Николић.

Николић је рекао да захтев за помиловање треба да испуни много услова - да се о њему изјасне затворска јединица у којој се затвореник налази и суд који му суди, Министарство правде и Комисја за помиловање.

Он је додао да не разуме зашто се ствара, како је рекао, овако загрејана атмосфера око неке одлуке "коју бих ја требало да донесем или је никада не донесем", и напоменуо да за то не постоје одређени рокови. Николић је објаснио да председник апсолутно самостално одлучује о томе да ли ће неко бити помилован или неће и истакао да на то не смеју да утичу ни Влада Србије, нити јавност.

"Председник мора да донесе одлуку сам, а то значи да ће је донети, уколико тај захтев, када прође сву процедуру, дође код мене", објаснио је Николић.

На питање да ли има сазнања о састанку његовог саветника Оливера Антића и Радомира Марковића, Николић је рекао да Комисија за помиловање, чији је Антић председник, обавља разговоре или са браниоцима подносиоца захтева или са њима директно, те да се он "у то не меша".

"Оливер није имао разговоре у смислу да ја нешто нудим, како би се дошло до блаже казне или помиловања. Ја никада никоме ништа не нудим, нити је то мој посао. Постоје органи који по закону имају право да се договарају о висини казне, а председник Републике је последња инстанца", објаснио је Николић.

Некадашњи начелник Ресора државне безбедности Радомир Марковић, који је осуђен на 40 година затвора за убиство четворице функционера СПО на Ибарској магистрали и Ивана Стамболића поднео је председнику републике захтев за помиловање, о којем се у складу са законском процедуром, министарство правде негативно изјаснило.

Упошљавањем Србије решићемо 80 одсто проблема

Председник Србије Томислав Николић отворио је данас у Брусу фабрику "РИЗ пелет" уз поруку да ћемо, ако успемо да упослимо Србију, решити 80 одсто проблема.

"Србија не сме више да буде поприште за сукобе међу политичарима већ место где ћемо да доказујемо ко уме боље да ради", истакао је Николић.

Према његовим речима, упошљавање Србије дугујемо деци за коју кажемо да их имамо све мање.

Он је приметио да је за њега ова инвестиција у Брусу подједнако важна, као и почетак радова на изградњи Јужног тока од којег ће Србија имати дугорочне користи.

"Уколико уложимо у пољопривреду и уколико отворимо још оваквих фабрика нећете више страховати", рекао је Николић.

Он је напоменуо да се на прсте једне руке могу избројати фирме у које је инвестиран новац из дијаспоре, јер, како је додао, претходне нису преживеле под притиском општинара и разних инспекција.

"Ово је трећи покушај. Србија зове све своје грађане који живе ван граница земље да улажу у своју државу", нагласио је председник.

Имајући у виду близину Копаоника у тренутку када се свет враћа природи, Николић је позвао представнике општине Брус да то искористе "са најбољим инвеститорима и најбољим уговорима" и да се не задужују.

У фабрику "РИЗ пелет", површине 2.500 квадратних метара, српски привредници из Русије, које предводи Горан Радмановац, уложили су око 2,5 милиона евра и запослиће 50 радника.

Према речима Радмановца, фабрика ће годишње производити 60.000 метара кубних пелета, по високо развијеној немачкој технологији, а производи су намењени домаћем и тржишту ЕУ.

"Желео сам на неки начин да побољшам крај у коме сам рођен. Видећемо како ће се производња одвијати и у зависности од тога ћемо планирати нове инвестиције", рекао је Радмановац новинарима.

Председник општине Брус Слободан Видојевић рекао је да је општина све инвеститоре који улажу у производњу, а запосле више од 10 радника, ослободила плаћања накнаде за уређење грађевинског земљишта.

Он је додао да је белгијска фирма "Визион" заинтересована да уложи више од 100 милиона евра, чија се реализација очекује у наредне две до три године.

Председник општине Брус уручио је, овом приликом, председнику Николићу златни грб општине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер