четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Никада нећу рећи да не треба да будемо у ЕУ
Хроника

Томислав Николић: Никада нећу рећи да не треба да будемо у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. септембар 2010.

Председник Српске напредне странке (СНС) Томислав Николић изјавио је данас да је чланство у ЕУ услов економског опстанка Србије и да зато не може да сарађује са странкама које би од њега тражиле да спроводи политику која би државу водила у неком другом правцу.

"Никада нећу да кажем да ми не треба да будемо у ЕУ. Ко то од мене тражи, он са мном не може да сарађује", рекао је Николић уочи састанка са лидером Демократске странке Србије Војиславом Коштуницом, на којем би у понедељак требало да буде речи о могућности сарадње две странке.

"Могу да кажем да ћемо тражити све путеве, и да бих јако волео да будемо у коалицији са странком која је на другој страни пронашла шансу за опоравак Србије. Па да укрстимо те две шансе, да Србија буде држава великих шанси, а не држава само једне шансе", казао је Николић у интервјуу Тањугу.

Коментаришући став Коштуницине странке да основни политички принцип заједничког деловања опозиције за расписивање ванредних избора мора бити промена садашње државне политике да ЕУ нема алтернативу, Николић је рекао да ће се у разговорима видети "колико је далеко отишао ДСС у томе да Србије не треба да буде члан ЕУ".

"Сматрам да ћемо ми бити чланови ЕУ, и да је и Коштуница на том путу доста учинио док је био председник владе и државе", рекао је Николић, и додао да жели да чује да ли су Коштуница и ДСС можда пронашао неки алтернативни пут економског опоравка државе.

Он је прецизирао да је СНС до сада о предизборној сарадњи разговарала са Новом Србијом, Покретом социјалиста, Покретом снага Србије и Влашком демократском странком Србије, и да се дошло до високог степена разумевања.

"Ово су већ конкретни разговори. Ово су припреме за изборе, одређивање задатака у оквиру те велике листе коју бисмо начинили. Одређивање снаге на тој листи. Договори око тога шта нам је циљ, како тај циљ да остваримо. И договори око тога, уколико дође до победе на изборима, како ће ко да преузима одговорности у држави" рекао је Николић.

Лидер СНС је, међутим, оценио да опозиција не може да примора владајућу коалицију да распише ванредне парламентарне изборе, и додао да СНС не намерава да грађане "позива на улицу" како би уздрмали владу.

"Ја не очекујем да нас изненаде ванредним парламентарним изборима, зато што нису спремни. Нису добили статус кандидата за чланство у ЕУ, нису продали Телеком да нас замажу неким парама. Али, ипак морамо да будемо спремни. Мислим да су у праву они који говоре да ће идуће године бити избора", рекао је Николић.

"Ипак, ми смо уверени да ово наше окупљање представља огромну снагу за изборе. Улива охрабрење и веру грађанима да нешто може да се промени. Али, такви оптимисти који би мислили да се тиме руши власт нисмо. Власт је на испиту са својом савешћу, они имају 126 посланика у Скупштини Србије. Немају народ на улицама, што се мене тиче, неће га ни имати. Кад процене да им је време за изборе имаћемо их. Ја само кажем да за тих још годину и по дана ништа позитивно не може да се деси, ништа што би потрло лошу владавину", казао је Николић.

Осврћући се на владину политику по питању Косова и Метохије, Николић је рекао да је стратешки циљ Србије био да покаже да не да своју јужну покрајину, али да је у Генералној скупштини УН усвојена резолуција којом се само позива на преговоре и која Београду није потребна.

"Албанци не желе да разговарају о независности. Шта ћемо када станемо пред тај зид", рекао је Николић, и оценио да су владајуће структуре непотребно поводом те резолуције довеле државу у конфронтирајући однос са Бриселом, Вашингтоном, па и са Москвом.

"Ако имате посла са великим силама, не можете да звецкате оружјем, не можете да се правите превише храбри. Морате са њима да сарађујете. Ја сам био убеђен да ове владе од 5. октобра до данас све сарађују са ЕУ. Ја тек сада видим да су их варали. ЕУ је у немогућности да пронађу ко би боље водио Србију увек подржавала такву политику , и ево где смо дошли", рекао је Николић.

Према његовим речима, политичари у владајућој коалицији имају "синдром лажне величине", јер нити Србија има велике државнике, нити је она сам довољно велика да би могла да рачуна на то да ће сваки њен циљ да буде испуњен.

Упитан да ли очекује да у процесу европских интеграција од Србије у једном тренутку буде затражено да бира између Косова и ЕУ, Николић је рекао да нико из Брисела до сада није званично изнео такав услов, али да ће, уколико се то деси, коначну реч морати да на референдуму дају грађани.

"Ако се појави тај услов који ЕУ може да испостави онда је то питање за грађане Србије. Онда то није питање ни за кампање, ни за фаворизовање једног или другог решења, треба потпуно јасно, отворено изаћи пред грађане Србије. Политичари нека кажу свој став али референдум без опште сагласности у Србији не може да успе", рекао је Николић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер