четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Шиб: Став Немачке је јасан, желимо да Србија и Косово што пре обнове дијалог; Промена граница би само отворила нове проблеме, уместо да их реши
Хроника

Томас Шиб: Став Немачке је јасан, желимо да Србија и Косово што пре обнове дијалог; Промена граница би само отворила нове проблеме, уместо да их реши

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. мај 2020.

Немачки амбасадор у Србији Томас Шиб рекао је да пре избора морају да се успоставе прави услови за фер изборну кампању и да је улога медија кључна.

"Пандемија је све демократски уређене државе ставила у искушење. По укидању ванредног стања у Србији услови за одржавање избора свакако нису постали мање сложени", рекао је Шиб за Политику.

Зато је, према његовим речима, у овом тренутку важно у погледу дијалога у коме посредује Европски парламент да се што пре и одрживо имплементирају мере које су усаглашаване у оквиру тог дијалога.

"Медији ту играју кључну улогу. Управо због великог утицаја који телевизија има на формирање јавног мњења неопходно је поштовање строгих критеријума у погледу избалансираног и неутралног извештавања", нагласио је Шиб.

Како је навео, поред тога, умерени тон, фокусирање на суштину и ферплеј су императив у изборној кампањи.

"Изборна кампања би требало да буде форум за такмичење најбољих идеја, место објективне расправе, без сувишних емоција, а не да буде прилика за лични обрачун и вређање противника, јер то само поспешује политичку апатију грађана, што опет иде на уштрб демократије", рекао је Шиб.

Он је истакао да побољшању услова за одржавање избора могу допринети и међународне посматрачке мисије.

"Стога је изузетно важно да се без обзира на потешкоће услед кризе због вируса корона одржи посматрачка мисија за изборе у организацији ОДИХР-а коју је Србија званично позвала да прати изборе", рекао је Шиб и додао да ће и Немачка послати своје посматраче у ову мисију.

Према његовим речима мотор репрезентативне демократије је политичка дискусија најважнијих политичких табора у земљи, а место за ту дискусију је парламент, а сушта супротност тога је бојкот избора.

"Разуме се да пре одржавања избора морају да се успоставе прави услови за фер изборну кампању", додао је немачки амбасадор. 

О Косову: Промене граница ће отворити проблеме

Говорећи о косовско питању, он је рекао да је став Немачке недвосмилен и јасан, и да Немачка жели да Србија и Косово што пре обнове дијалог, и да је предуслов за то формирање владе на Косову.

Коментаришући недавну изјаву европског комесара за спољну политику и безбедност Жозепа Бореља у којој није искључио могућност промене граница Косова, Шиб је рекао да је специјални изасланик ЕУ за дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине управо ових дана врло јасно рекао да размена територија није тема тих преговора.

"Наш заједнички циљ јесте потписивање правно обавезујућег споразума који ће признати и прихватити обе стране, како грађани Србије тако и грађани Косова. Споразум мора дати одговоре на сва отворена питања и допринети регионално стабилности. Само таква споразум може истински и дугорочно да допринесе стабилности", рекао је Шиб.

Додао је да ће промене границе само отворити нове проблеме, уместо да их реше, а како је рекао, Немачка се залаже за то да се сва енергија посвети конкретним питањима која треба да се реше, а то су права Срба на Косову, власничка права, питања културне баштине, стратешке инфраструктуре, несталих особа, сукцесије.

"Хипотетична размишљана око промена граница свакако не доприносе решавану суштинских питања", рекао је Шиб.

(Бета)

 
 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер