среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Кантримен: Желимо реципроцитет између Косова и Србије
Хроника

Томас Кантримен: Желимо реципроцитет између Косова и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. август 2011.

Заменик помоћника америчког државног секретара Томас Кантримен поздравио је "постизање сагласности Кфора са владама на Косову и у Србији", оценивши да се "тиме отвара пут за наставак дијалога Приштине и Београда уз посредовање ЕУ".

"Ценимо чињеницу што су Београд и Приштина били стрпљиви и изразили спремност да реше ситуацију, док су се о томе водили разговори. Желим да захвалим Кфору који је одрадио невероватан посао током последње две недеље у испуњавају свог мандата, те у очувању мирног и сигурног амбијента на Косову. Желим да захвалим ЕУ за њихов важан допринос око ове сагласности и у смиривању ситуације", рекао је Кантримен у интервјуу Радију Слободна Европа.

Амерички дипломата је оценио да постизање сагласности доприноси смиривању и стабилизацији ситуације и ствара могућност за наставак дијалога Београда и Приштине.

"Ова сагласност омогућава неколико ствари: смирује ситуацију између две стране, што је кључно у очувању мирног и сигурног амбијента на Косову. Дозвољава не само КФОР-у већ свим људима на Косову слободно кретање, што је најважнији принцип како за САД тако и за ЕУ, што је и у складу са потребом успостављања реда и закона на целом Косову.

Ова постигнута сагласност стабилизује ситуацију, али оно што је најважније јесте да отвара пут за наставак дијалога Косова и Србије уз посредство ЕУ", додао је Кантримен.

Он је изразио наду да ће бити успостављена слободна трговина између Србије и Косова и позвао две стране на конструктиван приступ дијалогу уз посредовање ЕУ.

"Желели бисмо да видимо, и верујемо да ћемо постићи такву ситуацију, у којој неће бити негативних реципроцитета између две земље, већ да ће бити позитиван реципроцитет, где можемо видети не само слободно кретање људи, већ и слободну трговину између Косова и Србије. Подвлачим наше уверење у управљање дијалога од стране ЕУ, и позивам обе стране, Београд и Приштину да и даље буду стрпљиви и да имају конструктивни приступ као претходних дана", навео је Кантримен.

Он је, одговарајући на питање новинара, рекао да питања везана за север Косова треба да буде једна од тема дијалога Београда и Приштине, јер је то у интересу обе стране.

"Верујемо да техничка питања, која су у корист свих грађана Косова, било да су у питању Срби или Албанци, где год живели, на северу или југу, треба да буду на столу током дијалога. Неминовно је да о питањима која су повезана са севером треба дискутовати и у интересује обе стране да раде на практичан начин, на решавању ових питања из свакодневног живота свих грађана Косова, што је и у корист оних у Србији", прецизирао је Кантримен.

Он је поновио да је за САД подела Косова за коју се, како је навео, залаже Србија, неприхватљива и додао да не сумња да власти у Београду разумеју тај став.

"Мислим да се Београд јасно изјаснио да фаворизује поделу као решење. Став САД-а, а верујем и ЕУ и кључних земаља ЕУ, иако не говорим у њихово име, јесте тај да подела није могућа, није пожељна и није тема дијалога у коме посредује ЕУ", навео је амерички дипломата.

Кантримен је оценио да је ово прави тренутак за разговоре и да обе стране имају прилику да покажу да примењују принцип мирног решавања неспоразума.

"Шта је основно? То су будући односи које ове земље треба да имају не само међу собом већ и њихови односи са ЕУ и свом међународном заједницом. Основни је принцип ЕУ да државе буду способне да реше неспоразуме на миран начин, директним разговорима. Обе стране, Београд и Приштина, сада имају могућност, у наредних неколико недеља, да докажу да примењују тај основни принцип, а то је мирно решавање неспоразума", закључио је Кантримен.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер