петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томас Кантримен: Трећи ентитет у БиХ није добро решење
Хроника

Томас Кантримен: Трећи ентитет у БиХ није добро решење

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. фебруар 2011.

БРИСЕЛ – САД и међународна заједница подржаће сваки компромис унутар Босне и Херцеговине који ће садашње уставно уређење учинити ефикаснијим, али сматрају да трећи ентитет није добро решење, изјавио је данас заменик помоћника америчког државног секретара Томас Кантримен задужен за политичко-војна питања у Европи и Азији.

Амерички званичник је истакао позитиван пример Хрватске, која је, како је рекао, остварила изузетан напредак ка путу ка Европској унији и за своје напоре могла би да буде награђена у првој половини ове године.

"Ми подржавамо средишњи концепт Дејтонског споразума са два ентитета и три равноправна конститутивна народа и ако они нађу начин да учине устав ефикаснијим, онда ће имати подршку међународне заједнице", изјавио је Кантримен новинарима у Бриселу, после разговора са европским званичницима о ситуацији у југоисточној Европи.

Амерички званичник је рекао да, као и у свим земљама, устави временом еволуирају, али да "није на САД да кажу шта треба бити промењено" у Уставу БиХ.

Према његовим речима, "трећи ентитет у БиХ није решење ни за шта, јер БиХ не треба сложенија влада са већим могућностима спречавања деловања, него јој треба ефикаснија влада с већим способностима за доношење одлука".

Кантримен је нагласио да БиХ треба да постане "функционалнија, а не централизованија држава", пренела је хрватска агенција Хина.

Не желећи да коментарише преговоре босанских партија за формирање владе, нити поједине оцене о неравноправности босанских Хрвата, Кантримен је рекао да мисли да су "сви грађани БиХ данас грађани другог реда".

Кантримен је истакао да је "невероватни напредак који је Хрватска направила у последњих шест или седам година, од када је донела одлуку да одлучно крене према чланству у ЕУ, пример како европске интеграције позитивно утичу на демократизацију и друштвени и привредни напредак".

Подршка САД Хрватској на путу ка ЕУ није под знаком питања, рекао је Кантримен, додајући да о томе, ипак, одлучују земље Уније.

"Одлуку о томе доносе државе чланице ЕУ, а не САД, а ми дајемо своје мишљење и у овом случају јасно кажемо да очекујемо да Хрватска буде награђена за тежак рад и реформе које је спровела и да то може бити учињено ове године, чак и у првој половини ове године", рекао је амерички званичник.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер