петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тобисао Билстром: За злоупотребу азила - пет година забране уласка у ЕУ
Хроника

Тобисао Билстром: За злоупотребу азила - пет година забране уласка у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. јун 2011.

Европска унија усвојила је директиву према којој ће свакоме коме буде одбијен захтев за азил бити изречена забрана уласка од пет година у државе шенгенског простора, изјавио је данас у Београду шведски министар за миграције и политику азила Тобисао Билстром.

Он је, после разговора с министром унутрашњих послова Србије Ивицом Дачићем, нагласио да је изузетно важно да са том одлуком буду упознати и држављани Србије који покушавају да злоупотребе право на азил у Шведској.

Шведски министар је нагласио да ће, уколико тражиоцу азила у тој земљи буде одбијен захтев за азил, одлука о петогодишњој забрани уласка према директиви ЕУ важити не само за Шведску, него и за све државе шенгенског простора. Билстром је истакао и да је важно пренети поруку онима који траже азил у Шведској да, поред обезбеђеног смештаја и хране, добијају два евра дневно, што, како је рекао, није довољно ни за аутобуску карту у Стокхолму.

Шведски министар је разговоре с Дачићем оценио као веома добре, истичући да су изазови, у погледу лажних азиланата, заједнички за обе државе. "Шведски систем азила је да се омогући азил онима којима је потребан, а не онима који траже економску корист", рекао је Билстром, истичући да је и то важно објаснити људима који живе у лошим економским условима.

Дачић је истакао да мере које су у Србији предузете за спречавање угрожавања безвизног режима са државама ЕУ дају резултате и да су довеле до смањења броја лажних азиланата. Он је додао да је број оних који траже азил у државама ЕУ, међу којима их је највише у Шведској, Немачкој, Белгији и Луксембургу и даље већи у односу на период пре добијања визне либерализације.

Дачић је изразио спремност да се настави са применом низа мера и активности, заједно са европским партнерима како би број азиланата из Србије био смањен. "Заједно ћемо радити са ЕУ и државама ЕУ у којима је највећи број азиланата како би се тај проблем решио", рекао је Дачић, који је и заменик председника Владе Србије.

Највећи број азиланата из Србије су, како је претходно саопштено, Роми и Албанци, а више од 95 одсто њихових захтева за азил је одбијен.

(Србија.нет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер