четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тимоти Гајтнер: САД данас достигле „плафон“ државног задужења
Хроника

Тимоти Гајтнер: САД данас достигле „плафон“ државног задужења

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. мај 2011.

ВАШИНГТОН - Амерички министар финансија Тимоти Гајтнер обавестио је лидере Конгреса да су Сједињене Америчке Државе са данашњим даном достигле законом дозвољени лимит задужења владе, због чега је покренуо мере којима ће се створити додатни простор за финансирање преузетих обавеза државе.

Како је објављено на сајту министарства фиинансија, Гајтнер поново позива
Конгрес да на време подигне лимит дозвољеног задужења, који износи 14,3 билиона долара, како би се одржало пуно поверење у САД и њихову платежну способност.

Те хитне мере које Гајтнер намерава да предузме омогућиће влади да испуњава своје обавезе до 2. августа, али од тог тренутка ствари би могле постати неизвесне, с могућношћу да америчка држава неке од својих обавеза не буде у стању да плати.

Могућност за тако нешто је ипак мала, констатује министарство, пошто би се најпре могла зауставити редовна издвајања из бужета, па тек онда исплате камата на државне хартије од вредности.

Гајтнер је већ упозорио да ће, ако Конгрес не буде повећао ниво дозвољене задужености владе од око 14,3 хиљада милијарди долара, доћи до раста каматних стопа, смањења прихода становништва, повећања притиска на федералне програме и појаве нове рецесије.

Ако америчка влада не буде у стању да испуни своје финансијске обавезе, укључујући исплату кредита или камата на те кредите, то може изазвати хаос на светским тржиштима.

Губитак платежне способности покренуо би финансијску панику, пошто су САД дуго представљале светски стандард финансијске стабилности и кредитног рејтинга, а њихове државне обвезнице сматране су потпуно безбедном инвестицијом.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер