четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тимоти Гајтнер позвао ММФ да строго финансијски надзире Г20
Хроника

Тимоти Гајтнер позвао ММФ да строго финансијски надзире Г20

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. октобар 2009.

ИСТАНБУЛ – Амерички министар финансија Тимоти Гајтнер затражио је од Међународног монетарног фонда (ММФ) да обезбеди строго надгледање економских и финансијских система Групације 20 најразвијенијих земаља света и привреда у наглом успону (Г20) како би се спречио нови неодрживи прекомерни раст и курсна политика тих земаља одржала у складу са циљевима о поновном уравнотежењу глобалне економије.

Гајтнер је у коментару, припремљеном за презентацију на данас започетком годишњем састанку ММФ и Светске банке у Истанбулу, рекао да Фонд треба да помогне у регулисању економске и курсне политике у чланицама Г20, пренео је Ројтерс.

„То значи да строги надзор од стране ММФ треба да нам помогне да откријемо трендове који би могли довести до следеће неодрживе експанзије раста”, указао је Гајтнер.

„У оквиру новог циља Г20 за остварење јаког, одрживог и уједначеног раста, ММФ мора пружити анализе које ће показати да ли велике светске привреде примењују економску и политику девизног курса која је у складу са циљевима Г20”, објаснио је Гајтнер.

Он је предочио да се глобална економија стабилизује и да показује знаке опоравка, али је упозорио да је стање и даље крхко. Међународна заједница је, како је рекао, схватила да се „свет не може вратити на пут неуједначеног раста који је карактерисало превелико ослањање на једини покретач раста – потрошњу или је, код других, веома много зависио од иностране тражње”.

Гајтнер је указао да ММФ и Светска банка треба да ојачају свој легитимитет и да су САД „одушевљене” одлуком да се до јануара 2011. преусмери најмање пет одсто квоте у Фонду ка „динамичним земљама које нису биле довољно представљене” и позивом на преношење најмање три одсто гласачке моћи у Светској банци на те земље до пролећа 2010.

Он је означио Светску банку као „централно место” мултилатералног развојног система, али је предочио да ће та институција морати да се више усмери на стварање ефикасне основе за глобални просперитет, уз нарочито поклањање пажње подршци најсиромашнијима.

Гајтнер сматра да Светска банка мора да активније придаје значај раду на три приоритетна глобална циља: Остварењу пољопривредне и прехрамбене сигурности, подршци решавању најпроблематичнијих еколошких проблема и олакшању преласка на „зелену” економију.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер