Početna strana > Hronika > Tibor Varadi: Stav Međunarodnog suda pravde o Kosmetu će biti konkretan
Hronika

Tibor Varadi: Stav Međunarodnog suda pravde o Kosmetu će biti konkretan

PDF Štampa El. pošta
sreda, 14. jul 2010.

Iduće nedelje očekuje se iznošenje saveta Međunarodnog suda pravde o Kosmetu. Skupština UN ne mora da zakaže novu debatu.

Prema poslednjim pretpostavkama, od 22. do 27. jula, biće poznat stav Međunarodnog suda pravde oko proglašene nezavisnosti Kosova. Ako bi zaključak bio da je nezavisnost suprotna međunarodnom pravu, to bi podstaklo debatu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija - ocenjuje za ”Novosti” Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava i nekadašnji šef pravnog tima naše države. - U tom slučaju, Srbija može da računa na značajnu podršku u svetskom parlamentu.

Varadi kaže da je pitanje postavljeno Međunarodnom sudu prilično konkretno, pa je teško zamisliti da odgovor ne bude takav. I pored toga što očekuje jasan savet Suda, Varadi vrlo verovatnim smatra da neke sudije o kosovskom pitanju daju izdvojena mišljenja. Ipak, naglašava on, savet se donosi većinom sudskih glasova i tako sročeno mišljenje biće ono zvanično. Neobavezujuće, ali s političkom težinom.

- Generalna skupština UN je ta koja je zvanično zatražila mišljenje Suda pravde, ali ona nema obavezu da zakaže debatu kada Sud saopšti savet. To bi morala da inicira neka od država - napominje Varadi.

Sudeći prema izjavama naših zvaničnika, inicijator će biti Srbija koja će se napregnuti da još jednom dođe do većine u svetskom parlamentu ne bi li on upalio zeleno svetlo za nastavak pregovora o statusu Kosova.

Tanji fond

Do oktobra 2008. godine, kada je naša diplomatija izborila veliku pobedu u GS UN, Kosovo je priznalo 48 država. Do danas, taj se broj uvećao za 21, pa se može reći da je za toliko utanjen fond glasova na koje bi Beograd mogao da se osloni ovaj put. Pre dve godine usvojena Rezolucija dobila je 77 glasova, protiv nje se izjasnilo šest država, dok ih je 74 bilo uzdržano. EU nije imala zajednički stav, pa su među uzdržanima bile njene 22 članice. Pet EU zemalja koje nisu priznale Kosovo stale su uz srpski predlog.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner