уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тибор Варади: Шанса за афирмацију међународног права
Хроника

Тибор Варади: Шанса за афирмацију међународног права

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. децембар 2009.
Никада у једном процесу пред Међународним судом правде није учествовао оволики број стручњака за међународно право и никада није било постављено толико принципијелно питање као у случају Косова. У Хагу смо били сведоци сукоба принципа суверености и принципа самоопредељења. Суд је био вољан да разматра такво питање јер је то једна велика шанса да се афирмише међународно право. Наравно, као и свака шанса за афирмацију то крије опасност да ли ће саветодавно мишљење бити довољно квалитетно какво заслужује овакав процес, каже у разговору за „Политику” професор међународног права др Тибор Варади.

Да ли је могуће да од овог случаја у међународном праву постане претежнији принцип на самоопредељење од принципа територијалног интегритета?

Самоопредељење је увек условљено са неким територијалним оквиром, а тешко је одредити који је тај оквир у коме право на самоопредељење може да функционише. Врло је тешко било којим принципом обеснажити принцип територијалног интегритета. Да је било самоопредељење оних у Српској Крајини она би била одвојена, да су за самоопредељење сви становници Косова оно би било самостално, да се поштује овај принцип за Србе око Митровице онда би то био део Србије.

Шта кажете на аргумент који се чуо на суду да принцип територијалног интегритета важи само за међусобне односе држава, а не и за ентитете унутар држава?

Та идеја би врло далеко одвела, сумњам да ће суд заузети такво становиште.

Да ли верујете да ће судије бити на линији права, а не политике?

Ја се надам да ће они настојати да дођу до једног мишљења које ће се спомињати у правној историји. Овом свету је изузетно потребно да неке политичке целисходности буду замењене принципијелношћу права. Ако се донесе одлука која је стручно уверљива онда би то мало проширило могућност да да се убудуће такве ствари решавају на основу права, а не на основу политичке моћи. Нисам идеалиста, знам да неће престати улога политичке моћи, али ако се границе између права и неправа мало помере то би био успех за међународно право. За сада се многи понашају по ономе што је рекао Никола Пашић „закони су за противника”.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер