уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тибор Варади: Поравнање најбоље за Србију и Хрватску
Хроника

Тибор Варади: Поравнање најбоље за Србију и Хрватску

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. децембар 2010.

Поравнање између Србије и Хрватске је у интересу обе стране, изјавио је професор међународног права Тибор Варади поводом одговора који су представници хрватског правног тима предали Међународном суду у Хагу на противтужбу коју је Србија поднела након што ју је Хрватска оптужила за агресију и геноцид у протеклом рату.

Варади је рекао за сутрашњу ''Политику” да се у хрватском поднеску, чија садржина је за сада позната само правним тимовима две државе, налази одговор на наводе из српске противтужбе и неки нови докази до којих су дошли како би поткрепили своју тужбу.

„Ови документи можда никада неће бити доступни јавности. Јер ако би дошло до вансудског поравнања то ће отићи у архив Међународног суда правде. Уколико не буде политичког договора, сви поднесци постају јавни оног тренутка када дође до усмене расправе. Па чак и тада, ако то траже две стране, они могу остати тајна”, објашњава др Варади.

Према његовим речима, Србија и Хрватска могу постићи нагодбу кад год желе, па чак и када почне усмена расправа. Било би боље, међутим, да се то деси раније јер би таква одлука када се већ дође пред суд била како нецелисходна тако и знак непоштовања суда.

Професор Варади је уверен да ће, уколико дође до усмене расправе, Србија и Хрватска ићи до краја, односно да неће одустајати од судског епилога.

„Две државе имају сада готово годину дана до 4. новембра, рока који је дат Србији за поднесак, и у том периоду би могло да дође до поравнања које је у интересу обе стране. Остаје и још један рок који ће накнадно бити дат у 2012. години Хрватској за још један поднесак”, каже др Варади.

(Вести онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер