уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тереза Меј: Борис Џонсон доводи у опасност мир у Северној Ирској и прети интегритету Велике Британије
Хроника

Тереза Меј: Борис Џонсон доводи у опасност мир у Северној Ирској и прети интегритету Велике Британије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. септембар 2020.

 Посланица и бивша британска премијерка Тереза Меј оптужила је владу да доводи у опасност мир у Северној Ирској и прети "интегритету Велике Британије" предлогом закона којим се поништавају неки делови споразума о Брегзиту.

Конзервативна посланица била је на челу владе од 2016. до средине 2019. у јеку преговора о Брегзиту и упозорила је да неће гласати за предлог закона који је поднео њен наследник Борис Џонсон, јер доноси "непроцењиву штету угледу Велике Британије".

Лондон је изазвао бес Европљана представљајући предлог закона који се сад разматра у парламенту, у коме се делимично одустаје од споразума потписаног у јануару са европском двадесетседморицом око изласка Британије из ЕУ.

По признању самих Британаца предлог представља кршење међународног права.

У предлогу закона оспоравају се специјалне одредбе донете за Северну Ирску да би се избегао повратак на трврду границу са Републиком Ирском. То би могло да ослаби мировни споразум из 1998. којим је окончано три деценије насиља. "Воља владе да једнострано напусти медјународни споразум који је потписала доводи у питање њену вољу да у потпуности поштује Споразум на Велики петак", рекла је Тереза Меј у парламенту.

Она је морала да поднесе оставку када се и сама суочила са шкакљивим питањем Северне Ирске. Она сматра да би овом променом става могло да се деси да неке заједнице буду мање спремне да имају поверења у британску владу и да би то могло да утиче на вољу становника Северне Ирске да буду део Велике Британије.

"Далеко од тога да јача интегритет Велике Британије тврдим ставом према ЕУ влада заправо угрожава њен интегритет", оценила је бивша премијерка називајући такав став "непромишљеним и неодговорним".

Тај предлог закона је међутим добио прошле недеље првобитно одобравање посланика. Само два конзервативна посланика гласала су против а 29, медју којима и Тереза Меј, су били уздржани. Посланици ће поново гласати идуће неделље а онда ће он бити поднет горњем Дому Лордова, на дубље разматрање.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер