Početna strana > Hronika > Tanja Miščević: Srbija je ozbiljna u prihvatanju evropskih vrednosti, promene u institucijama EU ne mogu da promene naš put
Hronika

Tanja Miščević: Srbija je ozbiljna u prihvatanju evropskih vrednosti, promene u institucijama EU ne mogu da promene naš put

PDF Štampa El. pošta
subota, 10. decembar 2016.

 BEOGRAD - Šefica tima za pregovore o pristupanju Evropskoj uniji Tanja Miščević izjavila je danas da će sledeće nedelje na međuvladinoj konferenciji u Briselu pored poglavlja 5, najverovatnije biti otvorena i poglavlja 25 i 26, te da će Srbija u januaru 2017. predstaviti ideje za pregovore o poglavlju 7 koje se bavi inetelektualnom svojinom.

"Tri dokumenta pregovaračke pozicije su trenutno u EU i države članice o njima razgovaraju. Jedno poglavlje je poglavlje 5 koje se odnosi na javne nabavke i ono podrazumeva usvajanje završnih merila, odnosno onoga što treba uraditi da bi se zatvorilo, a poglavlja 25 i 26 nemaju završna merila, što znači da se i otvaraju i zatvaraju", rekla je Miščević agenciji Tanjug.

Kako je najavila, u januaru sledeće godine Srbija će predstaviti ideje za pregovore o poglavlju 7 koje se odnosi na intelektualnu svojinu.

"Koliko poglavlja će biti otvoreno i eventualno zatvoreno zavisi od saglasnosti država članica. Naše je da mi pregovaračka dokumenta pripremimo. Mi trenutno radimo na svim poglavljima za koje smo dobili izveštaje sa skrininga, a sledeća godina će biti puna posla i u predstavljanju i u razgovoru o ovim pregovaračkim poglavljima", rekla je Miščević.

Prema njenim rečima, dinamika otvaranja poglavlja zavisi od članova unije, a Srbija ima priliku da dva puta godišnje - sredinom i krajem godine organizuje nevladine konferencije na kojima se otvaraju poglavlja.

"Mi o poglavljima razgovaramo ne samo sa EU i državama članicama , već i sa civilnim društvom - sa NVO, sa stručnim organizacijama, poslovnim, PKS i to je malo sporiji ali mnogo bolji put", rekla je Miščević..

Odgovarajući na pitanje da li će 2017. godina biti teška za pregovore, Miščević je rekla da će naredna godina biti puna izazova, pre svega zbog bavljenja velikim pitanjima koja će biti otvorena sledeće godine u Evropi, ali i izborima koji će se održati u različitim delovima godine u različitim zemljama.

"Mi moramo mnogo više raditi u smislu predstavljanja svega onoga što je urađeno i oblikovanja odgovarajućih dokumenata. To je tehnički deo posla, ali mnogo je važnije ono što stoji iza tih dokumenata i to treba uraditi kod kuće. Ali i za to vam je potrebna podrška EU i njeno interesovanje, jer reforme su zapravo reforme koje uzimamo kao model iz Evrope", rekla je Miščević.

Miščević je potvrdila da je poglavlje 28 dobilo izveštaj sa skrininga i to bez merila za zatvaranje.

"To poglavlje se sastoji iz dva dela i to - zaštite potrošača, što je nova i velika oblast koja je kod nas samo dobro regulisana, ali problem je u pravima potrošača ili moje i vaše razumevanje koja su naša prava kada kupujemo robu. Drugi deo poglavlja se odnosi na oblast zaštite zdravlja,i u ovom segmentu se bavi pitanjima transfutzije krtvi, transplantacije, svega onoga što može da bude predmet razmene sa EU", rekla je ona.

Prema njenim rečima, promene u institucijama EU, poput promene predsednika Evropskog parlamenta, ne mogu da promene evropski put Srbije, jer EU ima potpuno jasan stav i odnos prema Srbiji kao državi kandidatu, koja pregovara o članstvu i "koja je ozbiljna u prihvatanju evropskih vrednosti".

Govoreći o evroskepticizmu, ona je kazala da je u Srbiji postoji nepoznavanje samog procesa evrointegracija.

"Ljudi ne znaju šta ih očekuje, posebno kada vide da se EU suočava sa ozbiljnim izazovima i ondase pitaju zašto bi se bavili nama. I te kako su zainteresovani da se bave nama jer smo deo Evrope i geografskog i ekonomskog priostora, ne samo bitnog za stabilnost već i za razvoj i funkcuionisanje. Migrantska kriza je pokazala koliko smo potrebni Evropi kao takvi", zaključila je Miščević.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner