петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Мишчевић: Скуп у Београду од 13. до 15. јуна није самит НАТО
Хроника

Тања Мишчевић: Скуп у Београду од 13. до 15. јуна није самит НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. јун 2011.

Београд - Стратегијска војна конференција за партнере је изузетно јако безбедносно покривена, али грађани Србије то неће осетити. Неће бити затварања улица у Београду и ометања нормалног живота, каже за Данас Тања Мишчевић, државна секретарка српског Министарства одбране, поводом Стратегијске војне конференције за партнере, која ће у Београду бити одржана од 13. до 15. јуна.

Саговорница Данаса додаје да сви који су укључени у било који сегмент организације овог скупа се састају већ годину дана и договарају све елементе, од „баналних“ питања, као што је ко и кад шаље позивнице до суштинских, као што је безбедност. Мишчевић наглашава да су трошкови организације конференције око 200.000 евра и покрива их Савезничка команда за трансформацију НАТО, као организатор.

- Србија није организатор, већ домаћин. Наши трошкови су око 700.000 динара, и пре свега су намењени за транспорт и логистику. Све је то већ предвиђено овогодишњим буџетом - наглашава Мишчевић.

Она додаје да је тема скупа покушај да се нађу одговори на глобалне изазове у свету.

- Уколико је непријатељ глобално отопљење, одговор државе не може бити исти као одговор на безбедносне изазове током Хладног рата, када је главна претња била могућност конвенционалног рата. Највећи безбедносни изазови и претње у свету сада су могућност унутрашњих сукоба, али и асиметричне претње, као што су тероризам, кријумчарење и организован криминал - указује наша саговорница.

Мишчевић истиче да Србија мора да буде део глобалног безбедносног система, стабилан партнер, учесник у мировним мисијама ЕУ и УН, али и да буде и присутна када се расправља о свим тим безбедносним питањима.

- Од 69 позваних држава, 55 се одазвало. Неће доћи државе северне Африке, због немира у том подручју, као и удаљене земље, као што су Индија или Аргентина, с којима немамо појачану војну сарадњу. Укупно ће бити 18 начелника генералштабова и десетак заменика начелника, док су остало изасланици генералштабова - објашњава Мишчевић.

Као показатељ добре сарадње и партнерства у региону, саговорница Данаса наводи податак да ће конференцији присуствовати сви начелници земаља у региону. Присуствоваће, између осталих, начелник ГШ Белорусије, као и заменик начелника ГШ Војске Руске Федерације. Она додаје да је реч о највишем војном скупу у свету ове године, што јесте велики изазов за српске службе безбедности, али и за протокол и читаво Министарство одбране, које је морало да организује конференцију у складу са стандардима који су постигнути на претходне четири.

- Посао организовања надгледа Савезничка команда за трансформацију НАТО, како би сви сегменти конференције, па и безбедност, били на одређеном нивоу - истиче Мишчевић.

На питање како коментарише наводе опозиције да држава покушава да „сакрије“ овај скуп, Мишчевић каже да је од тренутка када је планирана ова конференција, та информација била објављена.

- Важно је бити прецизан. Ово није НАТО самит. Када неко каже НАТО самит, то говори о његовом великом непознавању ствари. НАТО самит је највиши политички скуп те организације, који окупља чланице Северноатлантског савеза и организује се увек у држави чланици. Србија не може бити организатор НАТО самита јер није чланица тог савеза - наглашава Тања Мишчевић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер