петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Мишчевић: Пријављивање имовине јавних функционера важно за ЕУ
Хроника

Тања Мишчевић: Пријављивање имовине јавних функционера важно за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јануар 2010.

Потпредседница Европског покрета у Србији и потпредседница Одбора Агенције за борбу против корупције Тања Мишчевић изјавила је данас да је у ЕУ пријављивање имовине јавних функционера један од основа за оцену владавине права земаља чланица и кандидата.

Мишчевић је агенцији Бета рекла да је пријављивање имовине функционера обавеза према ЕУ и да проблеми у њеном испуњавању могу имати негативне ефекте у националном и ширем оквиру, али и за појединца који може бити позван на кривичну одговорност.

Она је додала да не постоји европски пропис о начину на који се контролише и спроводи борба против корупције чији је важан део и пријављивање имовине јавних функционера и да су државе чланице дужне да ту контролу спроводе својим националним прописима.

"Борба против корупције унутар ЕУ, а посебно нових држава чланица јако је важно питање, представља оцену владавине права у тим земљама и предмет је великих контрола и анализа, посебно када је на дневном реду избор чланова Европске комисије", истакла је Мишчевић. Мишчевић је додала да се у процесу избора кандидата за функционере у европским институцијама контролише спровођење поступка пријављивања и у време док су они обављали функције у својим државама.

Према њеним речима, значај тог питања потврдјује и случај бугарске кандидаткиње за европског комесара Румијане Желеве од које су посланици Европског парламента захтевали да објасни гласине о непријављеној имовини.

Она је нагласила да су у поступку пријављивања имовине важни прецизност и исправност и да у случају Желеве проблем може бити то што није на одговарајући начин пријавила имовину, или та пријава није адекватно стављена на увид јавности.

Мишчевић је указала да Бугарска, као и Румунија, имају ограничење по уговору о ступању у чланство ЕУ и да им може бити ограничен прилив из различитих фондова уколико Европска комисија констатује да постоје проблеми у борби против организованог криминала и корупције.

"Најгора негативна последица за Желеву јесте да парламент не прихвати њену номинацију за члана Европске комисије, што је велики ударац на њен кредибилитет, будућу каријеру и оставиће дубоки печат у њеном даљем бављењу политике", рекла је Мишчевић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер