петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тања Мишчевић поручила младима: Журка креће кад уђемо у ЕУ
Хроника

Тања Мишчевић поручила младима: Журка креће кад уђемо у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. новембар 2014.

Београд -- Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт и шефица преговарачког тима Тања Мишчевић позвали су младе да буду активнији у процесу приступања ЕУ.

Foto: Beta

Они су навели да би тако, када земља уђе у ЕУ, помогли у креирању политика и решавању крупних питања.

"Посао радимо због вас, почињемо га сада, али ћете га ви завршити јер се прича не завршава моментом уласка у ЕУ. Тек тад почиње журка, прави разлог зашто желимо да будемо део Уније", рекла је Мишчевићева на трибини "Млади и европске интеграције".

Србија јесте део европске породице, али да још није део структуре функционисања у ЕУ.

"То морамо завршити да бисте ви доказали да Србија заслужује да буде део ЕУ, да може помоћи у креирању и развоју политика, решавању крупних питања и да можда јесте мала, али значајна у европској архитектури", рекла је Мишчевићева.

Она је навела да су вредности и одговорност кључна ствар у приближавању Србије ЕУ, али и истакла да вредности које обично називамо "европским" - мир, стабилност, демократија, владавина права, конкуренција, солидарност, заправо припадају и нама.

"Изгубили смо контакт, везу и разумевање с тим вредностима и време је да им се вратимо", рекла је Мишчевићева.

Бенедикт је истакао да млади треба да искористе могућности да путују, студирају у иностранству, стичу нова знања и пријатеље.

"Укључите се и у политику, тражите информације, постаните активни, искористите све могућности, а ми смо спремни да вам помогемо", рекао је Бенедикт.

Наводећи да је идеја ЕУ да се моћ и политика замене владавином права, Бенедикт је подвукао да је један од најважнијих резултата то што у последњих 50 година није било насилног конфликта у тој заједници.

"То је оно што је заиста важно, поготово ако видимо шта се дешава око ЕУ, у арапским земљама, у Украјини. Тад разумемо колико је важно што се конфликти у ЕУ не решавају насљем, већ законом, институцијама", рекао је Бенедикт.

Секретар за омладину Ненад Боровчанин рекао је да се Србија може поносити резултатима на пољу омладинске политике и додао да је у претходном периоду успешно коришћен програм ЕУ "Млади у акцији".

Према његовим речима, у периоду од 2007. до 2013. године Србија била препозната као земља с највећим бројем поднетих и одборених пројекта - око 320, у укупној вредности од око 5,5 милиона евра.

Он је навео да ће се тај тренд наставити и уз нови програм ЕУ - Ерасмус плус, који први пут, између осталог, уводи и област спорта.

Подсетивши да се Поглавље 26, које се тиче образовања и културе, не може затворити до формирања адекватног тела за споровођене Ерасмус плус програма, Боровчанин је навео да ће то бити један од највећих изазова који у оквиру тог поглавља чека Србију.

"Пред нама су године тешког рада, али смо уверени да уз енергију свих нас можемо добити структуру којом ћемо се поносити у Европи", рекао је Боровчанин.

Инфо-дан су организовали Министарство омладине и спорта у сарадњи са Преговарачким тимом за вођење преговора о приступању ЕУ како би се млади упознали с процесом европских интеграција, обавезама Србије у процесу придруживања, али и с предностима које ће имати грађани, као и млади од чланства у ЕУ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер