понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тамара Миленковић Керковић: Ко је одговоран за изливање амонијака код Пирота и ко ће платити штету грађанима за угрожено здравље?
Хроника

Тамара Миленковић Керковић: Ко је одговоран за изливање амонијака код Пирота и ко ће платити штету грађанима за угрожено здравље?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. децембар 2022.

 Народна посланица Тамара Миленковић- Керковић затражила је од министра грађевине, саобраћаја и инфраструктуре Горана Весића да најхитније саопшти податке о одговорности за несрећу код Пирота, где је јуче поподне након превртања вагон- цистерне са амонијаком тај отровни гас исцурио у Нишаву и ваздух, подсећајући да је ово други акцидент са амонијаком на на тој прузи за три године.

„Тражимо хитне одговоре од министра Весића- ко је одговоран за несрећу код села Станичења, у каквом је стању железничка пруга Ниш- Димитровград, која је иначе једна од ретких ставки у новом буџету за југ Србије и да ли ће компанија ‘Еликсир’ која је власник 20 вагон- цистерни са амонијаком, од којих се једна преврнула и излила у Нишаву, из свог осигурања иплатити штету грађанима Пирота, Беле Паланке, Ниша и околних села за нарушено здравље и за претпљени страх, али и за изгубљени људски живот“, рекла је Миленковић- Керковић, која је и потпредседница Српског покрета Двери и председница нишког одбора те странке.

У Сектору за ванредне ситуације МУП-а Србије јуче касно поподне саопштили су да је након исклизнућа вагон- цистерне јуче око 17.30 сати са пруге Пирот- Станичење, код места Сопотски Хан укупно 51 особа хоспитализована са симптомима тровања амонијаком, од којих две имају теже симптоме.

Поједини медији јавили су да је синоћ пронађен мртав старији мушкарац, иначе хронични срчани болесник, у возилу којим је слетео с пута у близини Пирота, те да ће обдукција утврдити узрок смрти, односно да ли је преминуо од своје основне болести, последица удеса или удисаја амонијака.

„Превртање вагон цистерне са отровним и опасним амонијаком је други трагичан акцидент у близини Ниша за само три године. Први је био код нишког села Јасеновик у јануару 2019. године, када су из шина испале две цистерне са амонијаком, због којих су становници села евакуисани, да би се вршило његово истакање, а од АД ‘Инфраструктура железнице’ никада није стигао одговор због чега су се цистерне преврнуле и чија је одговорност. Из цистерни крај села Јасеновик тада на срећу није дошло до цурења отрова, за разлику од најновије несреће, у којој је амонијак, у додиру са водом из Нишаве у коју се излио, створио огроман отровни облак над Пиротом, који је због тога прогласио ванредно стање“, рекла је Керковић.

Она је критиковала Градски штаб за ванредне ситуације у Нишу што се још увек није огласио након акцидента и изливања отрова у Нишаву.

„Нико још није казао грађанима Ниша да ли је ваздух који дишу безбедан и какав је поступак ако отровни облак амонијака стигне и над нишку котлину, а ко још сме да верује да је вода након изливања цистерне у Нишаву безбедна за пиће“, рекла је она.

На сајту Града Ниша синоћ је објављено да после исклизнућа вагона код Пирота И цурења амонијака у Нишаву „видоснабдевање у граду није угрожено“, али да је „из превентивних разлога искључена са мреже фабрика воде у Нишу, а коришћење воде из изворишта Медијана привремено обустављено”.

„Први резултати узорковања показују да вода у Нишави у Нишу није контаминирана. Снабдевање Ниша је уредно јер воде у извориштима и резервоарима има довољно“, наведено је на сајту Града.

У саопштењу се додаје да нишки Водовод „предузима све превентивне мере и редовну контролу воде”, коју ће од јутрос контролисати и нишки Институт за јавно здравље.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер