четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Таково: Обележена 203. годишњица Другог српског устанка
Хроника

Таково: Обележена 203. годишњица Другог српског устанка

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. април 2018.

Полагањем венаца код Таковског грма и одавањем почасти обележена је 203. годишњица подизања Другог српског устанка.

Венце су у Спомен-комплексу "Други српски устанак" у Такову код Горњег Милановца положили представници Владе Србије, Моравичког округа, општине Горњи Милановац и Војске Србије, удружења.

"На Цвети 23. априла 1815. године Милош Обреновић је повео народ у нови устанак против Турака, а након четири месеца успешног војевања, током којих је ослобођен скоро читав Београдски пашалук, завршена је фаза националне борбе овог дела српског народа и приступило се преговорима", рекао је председник општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић.

Данас се сећамо, истакао је, одајемо почаст вођи таковског устанка Милошу Обреновићу и његовим саборцима на храбрим борбама.

"Основна карактеристика овог периода јесте дуготрајно, стрпљиво и пре свега мудро преговарање, односно дипломатски напори да се створе темељи будуће државне, војне и верске самосталности", изјавио је Ковачевић.

Он је нагласио да су, захваљујући владару који је у тако давна времена мудром дипломатијом створио обрисе државности, издејствовао културни и верски препород, створене основе за потпуну самосталност Србије, потврђене на Берлинском конгресу 1878. године.

Државну церемонију предводио је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Негован Станковић, који је истакао да је Таковски устанак државотворни темељ савремене Србије.

Према његовим речима, данас савремена Србија поклања пуну пажњу очувању достојанственог сећања на период Првог и Другог српског устанка.

На овом месту, казао је Станковић, наша дужност је да укажемо и на потребу историјског помирења некадашњих противника, уз поштовање и пијетет према свим пострадалима у вишевековним српско-отоманским сукобима.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер