среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тадић затражио подршку чланица УН
Хроника

Тадић затражио подршку чланица УН

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. септембар 2008.
Председник Србије Борис Тадић затражио је од земаља чланица УН подршку резолуцији којом се тражи саветодавно мишљење Међународног суда правде о легалности једностраног проглашења независности Косова. 

Мишљење суда у Хагу значајно би допринело смиривању тензија насталих као последица једностраног проглашења независности Косова, спречило неповољан развој догађаја у региону и олакшало напоре за договор између свих инволвираних страна, истакао је Тадић у писму које је упутио свим земљама чланицама Уједињених нација.

"Србија ће предложити усвајање нацрта резолуције на предстојећем 63. заседању Генералне скупштине Уједињених нација. 

Она тражи од највишег судског тела Уједињених нација, Међународног суда правде, саветодавно мишљење о питању: Да ли је једнострано проглашена независност од стране привремених институција самоуправе на Косову и Метохији у складу са међународним правом?", наведено је у писму председника Србије.

"У име Републике Србије желео бих да затражим подршку ваше земље за стављање поменуте тачке на дневни ред предстојећег 63. заседања Генералне скупштине УН. 

Такође тражим вашу подршку приликом гласања о самом нацрту резолуције у Генералној скупштини", истакнуто је у писму.

Тадић је истакао да мишљење Међународног суда правде да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом представља најадекватнији правац деловања у овом конкретном случају. 

Према његовим речима, непристрасно саветодавно мишљење Међународног суда правде се сматра најмериторнијим тумачењем принципа међународног правног поретка. 

Председник Србије је истовремено скренуо пажњу земљама чланицама УН на чињеницу да би саветодавно мишљење Међународног суда правде, које би било неспорно и непристрасно, значајно допринело смиривању тензија насталих као последица једностраног проглашења независности Косова. 

"Тиме би се избегао неповољан развој догађаја у региону и шире и олакшали напори за договор између свих инволвираних страна", истиче Тадић у писму.

Он је указао и на чињеницу да би, обраћањем Међународном суду правде, Генерална скупштина омогућила да косовско питање постане симбол обновљене одлучности да се поштује владавина права од стране међународне заједнице. 

"Став Републике Србије је да једнострано проглашена независност Косова представља кршење Повеље Уједињених нација и других кључних докумената међународног правног система и у супротности је са Резолуцијом 1244, на основу које су све земље чланице обавезне да поштују суверенитет и територијални интегритет моје земље", подсетио је српски председник у писму. 

Он је подвукао да Република Србија "и даље искључује употребу силе и увођење економских санкција" у складу са посвећеношћу наше земље мирном решавању будућег статуса Косова. 

"Сматрамо да је најпринципијелнији, најразумнији начин да се превазиђу потенцијално дестабилизујуће и погубне последице једнострано проглашене независности Косова, да се ово питање пребаци на правни терен, навео је председник Тадић у писму чланицама Уједињених нација. 


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер