субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тадић и Саргсјан: Решење за Косово и Нагорно Карабах наћи преговорима и мирним путем
Хроника

Тадић и Саргсјан: Решење за Косово и Нагорно Карабах наћи преговорима и мирним путем

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. април 2011.

 БЕОГРАД - Председници Србије и Јерменије Борис Тадић и Серж Саргсјан сагласили су се данас да два народа имају вишевековну традицију сарадње и да би у будућности политичка сарадња две државе требало да буде крунисана интензивнијом економском и културном сарадњом.

Тадић је, после састанка са Саргсјаном, који борави у једнодневној званичној посети Србији, рекао да у наредном периоду две државе треба да потпишу низ економских споразума, како би привредна сарадња досегла веома висок ниво политичке сарадње.

Будући да се обе државе налазе у регионима који су имали турбулентну прошлост, Тадић и Саргсјан сагласили су се да све регионалне проблеме треба решавати искључиво преговорима и мирним путем.

"Чување мира и стабилности је важно за наше грађане и регионе у којима се налазимо и који су вековима били погођени разарањима и етничким чишћењима и то  мора да се промени", поручио је Тадић.

Председник Србије је истакао да високо цени чињеницу да Јерменија није признала једнострано проглашену независност Косова и изразио задовољство због чињенице да се са јерменским колегом слаже у оцени да све сукобе, како на Кавказу, тако и на Балкану, треба решавати искључиво мирним путем и преговорима.

"Питању Косова и Метохије и Нагорно Карабаха Србија приступа начелним ставом да до решења треба доћи преговорима, без наметања споља и мирним путем", казао је Тадић.

Председник Јерменије је констатовао да политичка и економска сарадња двеју држава имају још много потенцијала за развој.

"Уочили смо да и даље можемо да унапређујемо нашу сарадњу, поготово трговинску сарадњу и сарадњу у области туризма, саобраћаја и енергетике.

Данашњи споразуми омогућују да се наша сарадња даље унапређује.Вековима сарађујемо са Србијом, али данашњим споразумима она добија нове квалитете", рекао је Саргсјан, којем је ово прва званична посета Србији.

Двојица председника сложила су се и да две државе треба да наставе традиционално добру културну сарадњу, будући да су Јермени оставили дубок траг у српској култури.

"Јерменија и јерменски народ су земља и нација високе културе, једна од култура које су домет и циљ за друге културе, Јермени су велики народ чија је улога у историји изузетна и ми ту улогу високо ценимо. Јермени су дали огроман допринос развоју српске културе", констатовао је Тадић.

Представници двеју држава данас су потписали три билатерална споразума.

Министри спољних послова Вук Јеремић и Едвард Налбандијан потписали су Споразум о укидању виза за службене и дипломатске пасоше, Споразум о ваздушном саобраћају потписали су министар за инфраструктуру и енергетику Милутин Мркоњић и директор Сектора за цивилно ваздухопловство Јерменије Артјан Мофсесјан, а Програм сарадње у области културе за период од 2011. до 2013. потписали су министри културе Предраг Марковић и Хасмик Погосјан.

Ђукић Дејановић: Односи Србије и Јерменије веома добри
Председница Скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић примила је данас председника Јерменије Сержа Саргсјана, који борави у једнодневној званичној посети Србији, и током разговора је констатовано да су политички односи Србије и Јерменије веома добри и пријатељски.

"Ниво односа Србије и Јерменије су изванредна основа да се и парламентарна сарадња две земље унапреди. Мислим да за тако нешто има много простора, јер она умногоме може позитивно утицати на даљи развој односа наше две земље", казала је Ђукић Дејановић.

Како се наводи у саопштењу из кабинета председнице скупштине, имајући у виду циљ Србије да постане пуноправан члан ЕУ, али и интересовање Јерменије за сарадњу са ЕУ, Ђукић-Дејановић је замолила председника Јерменије да пренесе позив председнику парламента те земље да посети Србију како би се што пре договорили разни облици сарадње два парламента.

Она је истакла и да ће, што је пре могуће, иницирати оснивање Групе пријатељства са Јерменијом у парламенту Србије, захваливши се јерменској влади и народу на изузетно принципијелном ставу у погледу непризнавања једнострано проглашене независности Косова и Метохије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер