среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тадић и Дачић: Обрачун са криминалцима у странкама, власти и привреди
Хроника

Тадић и Дачић: Обрачун са криминалцима у странкама, власти и привреди

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. јун 2009.

Председник Србије Борис Тадић и министар унутрашњих послова Ивица Дачић поручили су са прославе Дана полиције у Макишу да следи оштри обрачун са криминогеним структурама у странкама, власти и привреди и да у тим акцијама нико неће бити поштеђен.

Тадић је навео да ће бити "прочешљани редови" политичких станака, власника крупног капитала и људи блиских држави, док је Дачић најавио да неће бити милости ни према онима који пишу, предлажу и спроводе законе, а сумња се да имају везе с криминалом.

"Нико није заштићен када је у питању заштита закона, реда и мира", рекао је Тадић новинарима после прославе Дана полиције у наставном центру МУП-а у Макишу. Он је истакао да се то односи и на припаднике политичких странака, и на власнике крупног капитала, и на људе блиске држави.

Према његовим речима, када нема заштићени у борби против криминала онда је заштићен интерес грађана и обезбеђена независност рада институција. "Морамо подстаћи рад свих институција, од парламента, полиције, војске, заштитника грађана...", рекао је Тадић, додајући да свака инстутуција мора да ради свој посао.

Председник Србије је указао на неопходност подршке оснаживању институција наводећи да је потребно охрабрити људе који у њима раде свој посао.

Према његовим речима, државни органи испитаће и да ли има елемената крвичних дела у случајевима сумњивих приватизација у Србији, а што је претходно најавио и министар унутрашњих послова Ивица Дачић. "Борићемо се тако ошто ће државни органи испитати да ли је неко купио нешто на незаконит начин. Уколико се то докаже, имовина ће му бити одузета и тај ће бити процесуиран", рекао је Тадић.

Он је истакао да као председник Републике и заштитник свих грађана често добија примедбе на понашање власника приватизованих предузећа, и поручио да надлежни органи и у таквим случајевима морају да раде свој посао и штите права радника на радном месту.

"Власници предузећа не могу да се понашају према радницима као да су они њихово власништво. Њихово власништво је предузеће, а не радници", рекао је Тадић. Он је додао да радници морају да имају заштићена права у Србији као и усвакој другој цивилизованој земљи, наглашавајући да ће се на то посебно обратити пажња. "О томе ћемо такође водити рачуна. Апсолутно нико није заштићен а оно што је проблем у раду полиције и истражних органа је што није лако обезбедити доказе", рекао је Тадић, и додао да је зато потребно да све институције обезбеђују доказе.

Заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је основни задатак полиције борба против криминала и корупције, истичући да у тој борби постоји апсолутно јединиство свих државних органа и да у њој нико неће бити заштићен.

Дачић је рекао да је у последњим деценијама криминал 'навикао' да буде јачи од државе и да су криминалци мислили да овде влада закон јачег и да силом, претњом и уценама могу да ураде све, поручивши да се варају сви који то мисле.

"Варају се сви они који зато што су купили све у Србији, мисле да су купили и Србију", рекао је он, нагласивши да у борби против криминала неће бити поштеђених ни привилегованих.

Према његовим речима, у тој борби неће бити поштеђени ни они који пишу, предлажу и спроводе закон.

Министар је указао да полиција ради у интересу државе и грађана и нагласио значај поверења грађана у полицију.

Присутни су могли да виде и начин заштите ВИП личности, умеће коњичке полиције, начин дресуре службених паса, као и вештине полицијских моторциклиста...

Свечаности су присуствовали председник Србије Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић, министри, представници дипломатског кора, званичници полиције региона, као и бројни грађани међу којима и много деце, који су посматрали везбе специјалних полицијских јединица, падобрански десант и хелихоптерске маневре док су припадници Специјалне антитерористичке показали ниво своје оспособљености.

Дачић је претходно положио венац на спомен плочу првом министру унутрашњих послова, војводи Јакову Ненадовићу.

Председник Тадић је оценио и да су припадници полиције у Макишу показали да су спремни да одговоре изазовима, указујући да данашња вежба, као и вежбе са другим полицијама региона, које су већ организоване, показује транспарентност МУП-а.

Тадић је подсетио о да су припадници Жандармерије спремни да учествују у међународним операцијама УН које имају мировни карактер, јер се тиме подстиче кредибилетет и саме полиције и државе.

Он је нагласио и да треба обратити пажњу на животни стандард припадника полиције и њихову опрему, подсетивши да полицајци ангажовани на одбрани државе и грађана и да се понекад суочавају са криминалним групамама које често поседују огромна новчана средства.

Председник Србије је навео и да случајеви прекорачења овласћења морају да нестану из полицијске праксе.

Честитке полицајцима упитио је директор полиције Милорад Вељовић, који је упутио поруку да је српска полиција спремна и даје пуни допринос борби против организованог криминала, корупције, трговине дрогом и заштите безбедности грађана.

"Желим да поручим грађанима да верују у полицију, јер она ради у њиховом интересу. Желим такође да поручим да нико у овој држави не може бити јачи од државе и полиције, нити ће полиција дозволити да било ко буде јачи од државе", рекао је Вељовић.

Директор полиције је истакао да је веома задовољан радом својих колега и да се поноси својом полицијом.

"То не значи да ћу као директор полиције штитити оне који раде против интереса полиције. Нећу их штитити. Али ћу зато дати максималну подршку свима онима који се боре за успехе полиције, а то значи и за успех државе", рекао је Вељовић.

Грађани ће се, нагласио је Вељовић, врло брзо уверити да ће полиција кроз одређене акције, пре свега усмерене против финансијског криминала, дати свој пуни допринос спречавању прања новца.

"За мене као директора полиције је најбитније да полиција уђе у обрачун са носиоцима организованог финансијског криминала. Мислим да је то највеће зло овог система. То је криминал који није много видљив у јавности, али је изуезтно штетан по државу", оценио је Вељовић.

"Због тога је веома значајно формирање јединице за финансијске истраге. Њен рад биће у наредном периоду један од приоритета, а њени резултати мерило напретка у раду полиције. Самим тим, показаће и снагу државе", нагласио је Вељовић.

(Мондо)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер