петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светски медији о одлуци Међународног суда правде
Хроника

Светски медији о одлуци Међународног суда правде

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2010.

О одлуци, коју је данас донео Међународни суд правде, да проглашењем независности Косова није прекршено међународно право, известили су на различите начине светски медији.

Мишљење су под хитно објавили, између осталих, британски ББЦ и амерички ЦНН, агенције АП, Ројтерс и Франс прес и Синхуа.

Како наводи агенција АП, ово необавезујуће мишљење Суда "поставља сцену за појачане напоре за нова признања независности Косова".

Кинеска агенција Синхуа је као хитну вест пренела да је Међународни суд правде саопштио да проглашење независности Косова није нарушила међународно право.

Агенција Ројтерс је пренела одлуку суда наводећи да би она могла да утиче на сепаратистичке покрете широм света, као и преговоре Србије о уласку у ЕУ.

Агенције подсећају да је до сада 69 земаља, укључујући и САД и 22 од 27 земаља Европске уније признало Косово као и то да се проглашењу независности жустро противе Србија и Русија.

И аустријска државна телевизија ОРФ пренела је као главну вест оцену МСП, као и електронска издања аустријских дневника, попут бечког листа „Естерајх".

Немачки медији:Одлука Суда важна за сепаратисте у свету

Немачки медији у првим извештајима из Хага истичу да одлука о правној заснованости независноти Косова додуше није обавезујућа, али да је од великог политичког значаја како за будућност Косова, тако и за сепаратистичке покрете широм света.

Дневник "Велт" наводи да би одлука могла да "има дејство на читав низ сепаратистичких покрета у свету" и подсећа на оцепљењу склоне руске регионе Јужну Осетију и Абхазију.

"Зидојче цајтунг" истиче да мишљење "није правно обавезујуће" и да "последњу реч има Генерална скупштина УН", али да она "има велики политички значај за будућност некадашње српске покрајине".

Према наводима овог дневника "сепаратистички покрети широм света надали су се одлуци каква је данас и донета", иако су "стручњаци очекивали да ће судије избећи да донесу одлуку која ће подстаћи друге мањине да такође прогласе независност, због чега је мишљење суда изненађење".

Руски медији:Суд признао независност Косова

Руске агенције данас су под ознаком хитно објавиле мишљење Међународног суда правде.

Итар-тас је навео да је суд "признао легитимност једностраног проглашења независности Косова". РИА Новости је јавила да је Међународни суд правде "признао независност Косова".

"Самопроглашење независности Косова не противуречи нормама међународног права", пренеле је агенција речи председника суда Хисаши Оваде.

Интернет портал Неwсру.цом оценио је да Међународни суд "није стао на
страну Србије" и да је оценио да у "отцепљивању Косова није нашао ништа незаконито".

Пољски и чешки медији: Подстрек за нова признања

Чешки медији пренели су данас кратко став Међународног суда правде о једнострано проглашеној независности Косова, оценивши да ће то покренути нови талас признавања Косова.

"Хаг је одлучио-Косово остаје самостално", јавља информативни канал чешке јавне телевизије ЧТ24.

"Претпоставља се да ће након те пресуде самосталност Косова признати и друге земље које су до сада оклевале. Захваљујући одлуци суда приближава се тако пријем Косова у УН а одразиће се и на разговоре о пријему Србије у Европску унију", јавила је чешка телевизија, Пољски медији су уз вест из Хага упозорили да је то подстрек за сепаратисте у свету.

Приватни информативни ТВ канал ТВН24 констатује да данашња одлука може да подстакне многе земље које то нису учиниле да Косово признају, али и да ће многим сепаратистима на свету дати наде за будућност.

Пољски јавни радио такође наглашава да одлука Међународног суда правде иако необавезујућа постаје преседан за сепаратистичке регионе у целом свету.

Управо због страха да ће отцепљење Косова значити изузетно опасан преседан за Грузију и друге блиске пољске савезнике у бившем СССР, покојни председник Пољске Лех Качињски и његови опозициони конзервативци из странке Право и Правда критиковали су жестоко владу премијера Доналда Туска што је Пољска пожурила да медју првима Косово призна.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер