петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светска банка: Србија треба да реформише компаније у државном власништву, Пореску управу и да боље користи земљиште у државном власништву
Хроника

Светска банка: Србија треба да реформише компаније у државном власништву, Пореску управу и да боље користи земљиште у државном власништву

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. фебруар 2018.

 За Србију је најважније да је фискална консолидација била веома успешна, али и даље на пољу структурних реформи има недовршеног посла, оценио је шеф канцеларије Светске банке у Србији Стивен Ндегва.

"Доста је тога што још треба урадити – од реформисања компанија у државном власништву, затим реформе Пореске управе, па све до бољег коришћења земљишта које је у државном власништву. Све док је агенда структурних реформи недовршена Србија неће бити спремна да искористите предности потенцијалног већег раста", рекао је Ндегва за часопис "Магазин Бизнис".  

Он је указао да реформе у Србији предуго трају, а кад се тај посао заврши, бенефити се врло брзо виде.  

"Ако ви тај посао не завршите, нико други неће. Следећа година могла би да буде година решавања тих проблема. Само урадите то! Погледајте Мађарску или Румунију. Бенефити ће доћи сами од себе. И за вас, али и за генерацију која долази", рекао је Ндегва.  

Оценио је да је позитивно што неке од државних компанија више нису корисници буџетског новца, попуст Србијагаса, или ЕПС-а.  

"ЕПС има добре финансије, али се овом компанијом још добро не управља у потпуности. И то је нешто на чему веома активно радимо са Владом Србије. Финансије су сада утегнуте, компаније које нису плаћале рачуне за струју сада то чине. Али треба унапредити управљање, нарочито када је реч о изложености компаније климатским променама. Србија у 21. веку не сме себи да дозволи пад производње због временских околности", упозорио је Ндегва.  

Према његовим речима, кључно је и обезбедити независност управе ЕПС-а од политичких утицаја и осигурати да менаџмент у свом пословању поштује тржишне принципе.  

"Важно је да се унапреди управљање јавним предузећима пре него што Србија уђе у ЕУ. Јер, компанија којом се добро не руководи ће, једног дана кад удјете у ЕУ, једноставно бити избрисана са тржишта", рекао је Ндегва.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер