уторак, 20. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сузана Грубјешић: Приштина и Београд да грађанима на северу објасне да је споразум добар
Хроника

Сузана Грубјешић: Приштина и Београд да грађанима на северу објасне да је споразум добар

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. април 2013.

БЕОГРАД - "Тим за имплементацију споразума сутра иде у Брисел, направиће се договор, оквир имплементације, шта се прво ради, а рокови се одређују на заједничком састанку и састанцима", изјавила је за РТВ потпредседница Владе за европске интеграције Сузана Грубјешић.

Према њеним речима потребно је инсистирати на повратку расељених на своја огњишта, а код сваког споразума, договора је важна имплентација, начелни план када се шта имплементира.

"ЕУ ће имати улогу у имплементирању, али ће Приштина и Београд требати да гурају даље и да грађанима на северу објасне да је тај споразум добар, а не лош за њих", истакла је Грубјешићева и навела да је имплементација споразума на северу је у већој надлежности Србије.

Она је истакла да споразум није идеалан, и да ће то сви рећи, али, како је додала, у овом тренутку најбоље је што може да се добије и то ће сви рећи.

"Овим споразумом се први пут гарантује безбедност, стабилност, живот ће моћи да се организује кроз заједницу српских општина, то не решава све проблеме, ово је у овом тренутку било једино могуће", рекла је она.

Према њеним речима Србија ће наставити да помаже српски народ са Косова и Метохије, а оставка Вулина је лични чин.

"Постоји оквир за разговоре и они ће бити настављени, референдум је непотребан, јер ће за споразум у скупштини Србије сви гласати осим Демократске странке Србије", рекла је Грубјешић.

Како је истакла Грубјешићева Румунија и Словачка и још неке чланице ЕУ које нису признале Косово нису спречавале Косово на европском путу.

"Све док оне не признају, ЕУ води статусно неутралну политику. Преговарачки тим још нема конкретна имена, а предлог је урадила немачка канцеларија ГИЗ како би изгледао оквир преговора", завршила је Грубјешић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер