понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сузана Грубјешић: Јавна је тајна да ће избора бити, почетком пролећа најкасније
Хроника

Сузана Грубјешић: Јавна је тајна да ће избора бити, почетком пролећа најкасније

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. октобар 2013.

Београд - Потпредседница УРС Сузана Грубјешић каже да је владајућа коалиција преузела све идеје опозицији, оставивши је да сама тражи неке нове идеје.

Она је, гостујући у Кажипрсту Б92, казала да УРС сада, као опозициона странка, будући да су пре три месеца изашли из владе, ради на свом програму и "не пљује" пошто пото по влади, јер је и сама била део те владе и залагала се за многе програме и идеје које влада и данас заступа.

"Владајућа коалиција је преузела већину покретачких идеја од садашње опозиције тако да је оставила опозицију да се бори са тим да нађе неке нове идеје како би постала права алтернатива власти. У том смислу УРС се понаша онако како се могло очекивати - не тако да пљујемо владу, већ да разрађујемо идеје и програме и да за њих покушамо да добијмо подршку", рекла је Грубјешић.

Према њеним речима, "наша политичка сцена је препуна коментатора, а треба нешто и радити". УРС ће, као истиче потпредседница те странке сачекати за критике три месеца од реконструисања владе, како би се онда видело колико су нови министри и шта урадили од уласка у владу.

На питање да ли се УРС бавио анализом шта је ту странку довело до тога да не буду у влади два пута, јер је на пример и претходни премијер избацио лидера УРС-а Млађана Динкића из владе, Сузана Грубјешић каже да се странка није бавила тиме. Она каже да је сада, за разлику од претходне ситуације, јаснија политичка слика. Дошло је до прерасподеле моћи, у смислу да је владајућој коалицији лакше да спроводи одлуке с мање партнера. То је све политика, зашто би се сад посебно бавили тиме. Свако се бори за себе и то су политичка правила и нема потребе да се сада посебно тиме бавимо, додала је она.

На питање да ли ће УРС опет бити у коалицији са СПС-ом, после неких наредних избора, Грубјешић каже да је то још увек све неизвесно.

Јавна је тајна да ће избора бити, почетком пролећа најкасније, а најважније је да видимо да ми што боље прођемо на тим изборима, казала је она и додала да је и пре но што је УРС ушао у владајућу коалицију била за то да УРС остане у опозицији, јер када власт стално праве исте странке, онда оне губе гласове.

Ипак, како истиче, не каје се што је била у овој влади јер је успела доста тога да уради на пољу евроинтеграција и убеђивања ЕУ партнера да је Србија урадила доста тога.

Говорећи о предстојећим изборима у београдској општини Вождовац, Сузана Грубјешић каже да ће УРС на тим изборима изаћи у колаицији са Београдском иницијативом, с којом ће изаћи и на београдске изборе.

На питање у каквим су тачно односима УРС и Београдска иницијатива, она каже партнерским. УРС је иницијативи дао логистичку подршку, да би она заживела. Међутим, наш однос је партнерски, пола кандидата на листи биће из Београдске иницијативе а пола из УРС, истакла је она.

Одговарајући на питање да ли је то начин да УРС у Београду пређе цензус, јер према неким истраживањима та странка не прелази два одсто, Грубјешић каже да УРС-у никада нису давали велике шансе у Београду. Ми нисмо имали добар програм за Београд на претходним изборима. Али, ево, Београдска иницијатива има добар програм за Београд и добре кандидате, закључила је она.

Осврћући се на процес евроинтергација, за који је као потпредседница владе била задужена до пре два месеца, Грубјешић је рекла да је у овом тренутку приоритет излазак Срба на локалне изборе на КиМ, јер они су кључна компонента бриселског споразума Београда и Приштине али и услов опстанка Срба на КиМ.

Тај споразум је, међутим, према њеним речима, тек први у низу корака који воде ка нормализацији односа Београда и Приштине.

"Нема нових услова ЕУ. Тражи се нормализација односа са Приштином и на томе ће се инсистирати до краја процеса нормализације. До краја процеса преговарања треба да се успостави пуна нормализација, и за нас је признање неприхватљиво и није део пуне нормализације", рекла је Грубјешић.

Према њеним речима, добро је што је Влада Србије поставила циљ да постанемо чланица ЕУ до 2020. године, али нико са сигурношћу не може рећи када ће се то заиста догодити јер то не зависи само од Србије. "Надам се да ће се сада притисак ЕУ пребацити са косовског питања на унутрашње реформе, пре свега када је реч о владавини права", рекла је Грубјешић.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер