петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Суверенисти, Народни блок и ПСГ: Коначни резултати избора су правно неважећи, изашло се из законског оквира тако да изборни процес више није легалан
Хроника

Суверенисти, Народни блок и ПСГ: Коначни резултати избора су правно неважећи, изашло се из законског оквира тако да изборни процес више није легалан

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јул 2020.

Представници три изборне листе саопштили су данас да сматрају правно неважећим усвајање Извештаја о укупним резултатима избора за посланике Скупштине Србије одржаних 21. јуна и делимично поновљених 1. јула.

Они то сматрају јер су резултати утврђени путем електронске седнице Републичке изборне комисије (РИК), што је, како кажу, "флагрантно кршење Закона о избору народних посланика и Уставу".

Саопштење су потписали чланови, односно заменици чланова РИК у проширеном саставу у име изборних листа: листе Суверенисти - Саша Радуловић и то: Срђане Видовић и Николине Липовшек, листе Народни блок - Велимир Илић - генерал Момир Стојановић и то: Стеван Бабић и Сандра Гашић, и листе Сергеј Трифуновић - Покрет слободних грађана и то: Вук Ђорђевића и Милана Милошевића.

"Одржавање седница на наведени начин, онемогућена је расправа по тачкама дневног реда, те увид у целокупан изборни материјал, што је нужно за доношење законите одлуке", пише у саопштењу које је доставила Николина Липовшек у својству заменице члана РИК у проширеном саставу.

У саопштењу је оцена да је "онемогућавањем члановима РИК да расправљају, РИК од једног колективног органа претворен у скуп појединаца који одлуке доносе мимо свих закона и законских оквира".

Такође је речено и да је гласање члановима РИК омогућено преко и-мејла који "не садржи сертификован електронски потпис", чиме је у сумњу доведена веродостојност датих изјава.

Наглашено је и да се изашло из законског оквира тако да изборни процес више "није легалан", а спроведен је уз "многобројне изборне неправилности, почев од дуплих спискова, сигурних гласова, мањкавих записника".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер