петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шутановац због сукоба са Поношом тражи састанак са Тадићем
Хроника

Шутановац због сукоба са Поношом тражи састанак са Тадићем

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. децембар 2008.

Министар одбране Драган Шутановац затражио је састанак са председником Србије и врховним командантом Борисом Тадићем, а поводом сукоба са начелником Генералштаба ВС Здравком Поношом, сазнаје „Блиц“. Тадић и Шутановац требало би да разговарају одмах по повратку шефа државе из Русије.

После одлуке Поноша да се не појави на пријему у Министарству одбране, незадовољство које постоји између Војске и Министарства испливало је на површину. Начелник Генералштаба Војске Србије не спори све оно што је Министарство одбране на челу са министром Драганом Шутановцем постигло, али му замера непоштовање и непостојање планова и рокова, верујући да се министар више бави политиком него пословима које су у надлежности његовог министарства. С друге стране, министар такође сматра да се начелник Генералштаба бави политиком, а не војском и да покушава да буде „нови Павковић“. Спекулације су достигле те размере да сада у целу причу уводе самог председника Србије Бориса Тадића. Он, према тим наводима, преко генерала Поноша покушава да провери колико је јак потпредседник ДС. Из кругова странке блиских Шутановцу кажу да је сада на реду „паковање“ афера са тендерима министру одбране. Због свега тога, председник Србије, уједно и председник Националног савета за безбедност и врховни командант Војске Србије, мора да пресече и реши проблеме на релацији Понош-Шутановац јер се ради о институцији од виталног значаја. У супротном, биће оправдане сумње да је, после коалиционих партнера, почео и са дисциплиновањем страначких колега.

Војни аналитичари не искључују могућност политичких утицаја и страначког дисциплиновања преко леђа тако значајне институције као што је Војска. То сматрају опасним и крајње неприхватљивим. Зоран Драгишић, војни аналитичар, у дневном је контакту и са Министарством одбране, као и са Војском Србије, и он каже да, упркос свему, на срећу, тај сукоб још нема рефлексија на нормално функционисање система. - Војсци у овом тренутку наравно најмање су потребни лични сукоби највише позиционираних у систему одбране - каже Драгишић.

У Министарству одбране у потпуности одбацују могућност да у читавом сукобу председник Тадић има било каквог удела.

- Време у којем је Понош био и на челу ГШ и МО давно је прошло и он жели да се то понови - каже наш саговорник из МО.

 И у Генералштабу негирају да је реч о унутарстраначком обрачуну, као и да је то далеко од личног сукоба. Наступ генерала Поноша, како нам је тамо речено, просто је указивање да цивилна контрола не значи само то да у Министарству одбране има цивила који ће да контролишу Војску, а да њих нико не контролише.

- Зашто не постоји ревизорска кућа која ће да преконтролише тендере Министарства одбране - пита се наш извор из Генералштаба.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер