субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Суспендована тужитељка Марија Бамије: Еулекс покушава да ме ућутка
Хроника

Суспендована тужитељка Марија Бамије: Еулекс покушава да ме ућутка

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. август 2015.

Суспендована тужитељка Еулекса из Велике Британије Марија Бамије оптужила је мисију ЕУ на Косову да јој прети тужбом како би је ућуткали, односно спречили да изнесе доказе о раширеној корупцији у том телу у Приштини.

Она је Еулекс тужила пред судом за радно право, тврдећи да је отерана са места тужитељке након што је разоткрила доказе о подмићивању у врху Еулекса, пише британски лист "Гардијан".

Еулекс је, међутим, званично упозорио Марију Бамије да јој прети кривично гоњење и затвор уколико на суду изнесе било какав детаљ њеног случаја "странама које нису заинтересоване у овом случају", у шта спадају и потенцијални сведоци.

Могућност кривичног поступка против Бамије на Косову је посебно озбиљна, будући да би тај случај водили управо тужиоци и судије Еулекса које она проказује, истиче "Гардијан".

Мисија ЕУ на Косову може да тражи изручење осумњичених из Велике Британије, као и да поднесе захтев за издавање налога за хапшење на подручју ЕУ.

Еулекс је коштао Европску унију више од милијарде евра откад је 2008. основан како би, између осталог, стао на крај "великим рибама" међу косовским политичарима који су укључени у организовани криминал, наводи британски лист.

Тврдње Бамијеове су, поред објављивања компромитујућих докумената од стране косовских медија, допринеле јачању утиска на Косову да је Еулекс постао део проблема који покушава да реши.

Бамије у саопштењу за штампу тврди да претња Еулекса да ће је кривично гонити представља кулминацију трогодишње кампање за њено ућуткивање, како не би открила оно што она назива "културом корупције", као и третман коме је била изложена.

"Тај најновији развој догађаја само показује колико су далеко спремни да иду да би спречили отворену дискусију о мојим тврдњама. Упркос томе, ја нећу допустити да ме застраше", истакла је Бамије.

Како наводи "Гардијан", Еулекс се обратио суду за радно право, на којем је Бамијеова покренула процес против њих, са захтевом за општу тајност и анонимност које би се примењивале на све наредне фазе процеса.

Тиме би медији били спречени да извештавају о суђењу, упркос томе што су досад показали велику заинтересованост за тај случај и о њему су нашироко извештавали, додаје британски лист.

Бамије је постала тужитељка Еулекса 2008. године, а тврди да је прошле године била приморана да напусти ту институцију након што је покушала да разоткрије корупцију и подмићивање у највишим редовима Еулекса.

Након што се пожалила властима и затражила пуну истрагу, Бамије тврди да је вербално нападана, блаћена у медијима и натерана да напусти Еулекс.

Пре него што је суспендована, Бамије тврди да је две године била изложена неправичном третману, па су вршене читаве истраге поводом мањих прекршаја које је она наводно починила, укључујући непрописно паркирање.

Еулекс, међутим, тврди да је она суспендована због објављивања података из поверљивих докумената, што Бамије негира, тврдећи да се медијима обратила тек након што је суспендована.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер