субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Танјуг: Суноврат фунте, акције у паду због британског развода од ЕУ
Хроника

Танјуг: Суноврат фунте, акције у паду због британског развода од ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

ЛОНДОН/ТОКИО – Фунта је потонула данас на 30-годишњи минимум, а већина тржишта акција је у паду после одлуке Велике Британије да напусти Европску унију, пошто трговци страхују да ће то довести до вишемесечне неизвесности.

Британска валута је у раном јутрошњем трговању изгубила два одсто вредности, будући да су трговци пожурили да инвестирају у имовину коју сматрају сигурном, као што су јен и злато, мада се јапански берзански индекс Никкеи опоравио од оштрог пада у петак, извештава агенција АФП.

Изненађујућа одлука о Брегзиту збрисала је у петак, према проценама, 2.100 милијарди долара вредности на берзама, пославши фунту на 31-годишњи минимум у односу на долар.

Иако се како је одмицао трговачки дан у петак минимално опоравила, на шта су утицала обећања великих централних банака да ће пружити подршку финансијским тржиштима, фунта је данас наставила са губицима у раном азијском трговању.

Фунта се јутрос куповала за 1,3396 долара у односу на претходни ниво од 1,3670 долара у Њујорку, крећући се ка минимуму од 1,3229 долара на који је пала у петак, што је најнижа вредност британске валуте забележена од 1985. године.

Стивен Инис, виши трговац у азијско-пацифичкој брокерској кући Оанда, упозорава да је фунта „изузетно рањива” и предвиђа смањење каматних стопа у летњим месецима.

Такође каже да постоји „велика забринутост да ће се статус Лондона као глобалне финансијске престонице распасти” уколико изгуби такозвана „пасошка” права из уговора о Европском економском простору, који дозвољава банкама да буду смештене у Великој Британији а да производе и услуге нуде широм ЕУ.

Јужнокорејски вон је ослабио за 0,4 одсто, аустралијски долар и индонежанска рупија за по 0,6 процената. Малезијски рингит је склизнуо наниже за 0,4 процента а филипински пезо 0,5 одсто.

Кина је спустила курс јуана за готово један одсто, на најнижи ниво у пет и по година у односу на долар, што је највеће смањење од девалвације из августа прошле године.

Акције на Токијској берзи су се, међутим, данас опоравиле за више од два процента, после „Брегзит цунамија” који захватио финансијска тржишта у петак.

Индекс Токијске берзе Никкеи 225 порастао је за 2,39 одсто, односно за 357,19 бодова, и на затварању је износио 15.309,21 поен, након што је у петак пао готово за осам одсто.

Шири индекс најликвиднијих акција Топиx, који је у петак потонуо 7,26 процената, данас је ојачао за 1,77 одсто, или 21,28 бодова на 1.225,76 поена.

Извозници су, међутим, и даље под притиском, јер је јачање јена у петак запретило њиховој профитабилности, с обзиром на то да је јапанска валута скочила након резултата британског референдума пошто су инвеститори похрлили са улагањима у активе које се сматрају сигурним уточиштима.

Тојота је пала 1,69 одсто на 5,151 јена, док је Нисан потонуо 2,53 одсто на 919 јена. Панасоник је склизнуо 1,14 процената на 867 јена, а Сони је закључен у порасту за 0,23 одсто на 2,782 јена.

Долар је у трговању у САД пао на 101,87 јена са претходних 102,21 јена.

Што се тиче тржишта акција, Хонгкошка берза је ослабила 0,7 одсто до подневне паузе, Сеулска се спустила за 0,2 одсто, а Сингапурска је изгубила 0,4 процента. Манила, Џакарта и Тајпеј су такође у паду.

Јуриш на сигурна улагања је такође подстакао скок злата за осам одсто у петак на највиши ниво у две године.

Шангајска берза је повратила 0,9 одсто вредности а Сиднејска 0,6 процената.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер