субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сулејман Угљанин: Признајемо државу Србију, али не и српску државу - она је за Бошњаке геноцидна творевина са неприхватљивим именом
Хроника

Сулејман Угљанин: Признајемо државу Србију, али не и српску државу - она је за Бошњаке геноцидна творевина са неприхватљивим именом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. фебруар 2018.

 Председник Бошњачког националног вијећа (БНВ) Сулејман Угљанин изјавио је да Бошњаци признају државу Србију која ће бити заснована на владавини права, али не и српску државу.

Угљанин је на конференцији за новинаре рекао да српска држава за Бошњаке представља "геноцидну творевину, са неприхватљивим именом и начином њене организације".

"Појам српске државе су увели ови који су данас на власти, а он је сам по себи дискриминаторски над свима који не припадају већинском народу. Ми инсистирамо да у новом Уставу Србије Бошњаци добију статус народа, да се Санџаку обезбеди статус покрајине, односно средњи ниво власти, као и на ревизији Акционог плана за приступање Србије Европској унији", рекао је Угљанин.

Он је оценио да су у протеклих 28 година државни органи "учинили све да протерају Бошњаке са ових простора, да им обесмисле живот" а да је кључна ствар која се замера властима у Србији, али и суседним државама, "непостојање владавине права, правне сигурности и једнакости пред законом".

"Стање се није променило, од владавине Слободана Милошевића до данас сви режими су застрашивали грађане Србије да нико не сме да се побуни и тражи своја права. Ми већ 26 година едукујемо Бошњаке како и на који начин се остварују права, ненасилно, мирно и достојанствено, кроз институције система", рекао је Угљанин.

Он је изразио задовољство чињеницом да ће ЕУ сутра објавити Стратегију о приступању земаља западног Балкана, у оквиру које ће бити дефинисани сви рокови.

"За нас је значајно да видимо да ли ће бар неки од наших захтева бити укључен у нову стратегију, јер сматрамо да Европа може бити ефикаснија и да ће у оквиру ње Бошњаци остварити своја права. Ми нисмо задовољни радом канцеларије ЕУ у Београду и о томе ћемо обавестити све земље чланице Уније", рекао је председник БНВ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер