субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сулејман Угљанин на састанку са представницима амбасада 17 чланица ЕУ: Бошњаци у Санџаку су једини народ у бившој Југославији чији статус још није решен
Хроника

Сулејман Угљанин на састанку са представницима амбасада 17 чланица ЕУ: Бошњаци у Санџаку су једини народ у бившој Југославији чији статус још није решен

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јун 2016.

 НОВИ ПАЗАР - Председник Бошњачког националног већа (БНВ) Сулејман Угљанин изјавио је данас да Бошњаци немају намеру да буду "икебана" на столу будуће Владе Србије, јер ниједна претходна Влада, укључујући и досадашњу Александра Вучића, није испунила ниједан од постигнутих споразума.

Сво поверење су прокоцкали, рекао је Угљанин представницима амбасада 17 чланица Европске уније и заменику шефа Делегације ЕУ у Београду Оскару Бенедикту, који су посетили Нови Пазар.

Он је поручио да ће Бошњаци, који имају четири директно изабрана посланика у Скупштини Србије, у парламенту подржати сваки позитиван предлог и активност везано за европске интеграције и приступање НАТО.

Све што је позитивно за Бошњаке ћемо подржати, све што је штетно ћемо критиковати, истакао је Угљанин.

Он је представницима амбасада држава ЕУ пренео да су Бошњаци у Санџаку једини народ у бившој Југославији чији статус још није решен, јер им није признат статус нације.

Статус Санџака није решен на Међународној конференцији о бившој Југославији. После пада комунизма, Санџаку није враћена државност коју је добио за време Другог светског рата одлуком Земаљског антифашистичког већа Санџака, подсетио је Угљанин.

Он је указао да Бошњаци у Санџаку имају много проблема и нерешених питања и да зато БНВ, као њихово највеће представничко тело, настоји да се бори за реформу политичког система у Србији, усвајање акционог плана за мањине, као и усвајање новог закона о мањинама и резолуције о Сребреници у парламенту.

Угљанин је рекао и да је у Санџаку тешка економска ситуација, са стопом незапослености већом од 50 одсто, постоји лоша инфраструктура, а главни проблем је "ширење атмосфере страха, што раде државни органи Србије у срединама у којима живе Бошњаци".

Бенедикт је истакао да су представници Делегације ЕУ и амбасада земаља чланица дошли на Санџак како би боље сагледали шта се дешава и да виде како даље пружити подршку стабилизацији и развоју региона.

Он је подсетио да је ЕУ са својим пројектима присутна у Санџаку у последњих осам година и да је урађено доста тога, а настојаће да и даље помаже у економском развоју тог краја.

Бенедикт је додао и да ће ЕУ од нове Владе Србије тражити информације о томе какви су јој планови развоја локалних средина.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер